Przestępstwa związane z obrotem dokumentami, wymiar kar i nowe przepisy prawa karnego skarbowego to zagadnienia, obok których nie można przejść obojętnie. W rektoracie Uniwersytetu Zielonogórskiego odbyła się konferencja „Problematyka obrotu nierzetelnymi fakturami w świetle prawa karnego materialnego i procesowego”. Wypowiadali się na niej eksperci z Sądu Najwyższego, Naczelnej Rady Adwokackiej i uczelni.
Nierzetelna faktura to nie tylko faktura sfałszowana – zauważa prof. Hanna Paluszkiewicz, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego. Prawnicy mówią o nierzetelności faktur w wielu innych przypadkach.
UZ zorganizował konferencję, aby przedyskutować to, jakie kary powinny ponosić osoby, które przyczyniają się do obiegu nierzetelnych faktur. Do dyskusji skłoniły prawników zmiany w kodeksie karnym skarbowym i kodeksie karnym w 2017 roku. Każdy z nich przewiduje inne konsekwencje prawne za przestępstwa skarbowe.
Konferencja była pierwszym spotkaniem o takiej tematyce. Prawnicy mają po niej ważne spostrzeżenia związane z prawem karnym skarbowym. Chcą zgłosić poprawki przepisów, ponieważ oceniają je krytycznie.
Dziekan Wydziału Prawa wierzy, że na jednym spotkaniu się nie skończy. Co więcej, wydział zamierza zainteresować prawem karnym skarbowym także absolwentów uczelni.