LUBUSKIE:

Nowocześnie lub tradycyjnie – pełna (do)wolność czytania w „Norwidzie”

(Do)wolność czytania to hasło Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. W obchody włącza się biblioteka Norwida, która proponuje, by sięgnąć po książkę tradycyjną, miniaturową, a nawet spróbować odczytywać sztukę, np. poezję śpiewaną.

Hasło święta bibliotekarzy może kojarzyć się np. z bookcrossingiem, czyli „uwalnianiem książek” – bezpłatnym pozostawianiem ich w publicznych miejscach, by ktoś mógł po nie sięgnąć. Nawiązuje też do swobodnego dostępu do papierowej i cyfrowej literatury.

Możemy to różnie interpretować, ale generalnie przesłanie mówi o tym, że czytanie jest czynnością dobrowolną. Możemy czytać, co nam się podoba. Daje to nam też pewne przeżycia estetyczne. Tradycyjnie jest w tym pewnie nawiązanie do obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości.Andrzej Buck, dyrektor biblioteki Norwida

Alicja Lipińska z Działu Zbiorów Specjalnych zielonogórskiej biblioteki zachęca do oglądania wyjątkowych okazów książek. Będą to np. ozdobne modlitewniki i publikacja wielkości breloczka.

Pokażemy cenne starodruki. Będzie można też obejrzeć przepiękne atlasy, m.in. XVII-wieczny atlas Jana Jansoniusa, wydany w Amsterdamie. Udostępnimy również piękne, widowiskowe, przyciągające oko oprawy klejnotowe. Przede wszystkim będą to oprawy modlitewników pań. Zaprezentujemy też małą książkę, która może być wisiorkiem lub breloczkiem. Jest wyposażona w lupkę, żeby można było ją czytać. Selektywnie pokażemy też materiały związane tematycznie z rocznicą odzyskania niepodległości.Alicja Lipińska

Współczesne biblioteki sięgają nie tylko w przeszłość, ale dotrzymują też kroku nowościom. Będzie więc coś dla rodziców i dzieci zafascynowanych technologią. Najmłodsi nauczą się, jak programować robota edukacyjnego Photon. W bibliotece Norwida znajdują się trzy takie urządzenia.

Photon działa na zasadzie nauki poprzez zabawę. Już ośmioletnie dzieci wykazują chęć zabawy z tym urządzeniem i bardzo szybko przyswajają wiedzę. Programowanie z Photonem to nic innego, jak zabawa z aplikacjami telefonicznymi, które są dostępne dla dzieci. Oprócz podstawowych komend ruchowych, a więc jazdy do przodu, do tyłu i skrętu, można Photona zaprogramować tak, aby reagował na przeszkody, dotyk, reagował głosem, emocjami bądź zmianą ubarwienia.Bartosz Czerniawski, Mediateka Góra Mediów

Oprócz tego – tradycyjnie całotygodniowy kiermasz książek, spotkania z pisarzami dla dzieci i dorosłych oraz koncert zespołu „Trupięgi”, który śpiewa wiersze Bolesława Leśmiana. Tydzień Bibliotek w „Norwidzie” zakończy się 15 maja.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00