POLSKA I ŚWIAT:

Tydzień czystej energii

W tym roku tydzień energii odbywa się pod hasłem “Zmieniając sposoby myślenia – kształtując zrównoważony rozwój energetyczny w Unii Europejskiej”. Kampania, zapoczątkowana w 2005 roku przez Komisję Europejską, stawia sobie za główny cel pokazanie, że możliwe jest nowe, bardziej ekologiczne, podejście do produkcji i konsumpcji energii.

Organizatorzy tym razem zaplanowali wydarzenia, które mają pokazać nowe możliwości zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery, przestawiać dotychczasowe doświadczenia i osiągnięć w tym zakresie, a także promować nowe sposoby wykorzystania energii odnawialnej w najbliższej przyszłości.

Według najnowszych analiz, Unia Europejska jest na dobrej drodze do tego, aby do roku 2020 osiągnąć, a nawet przekroczyć poziom 20-procentowego udziału energii odnawialnej w ogólnym bilansie wykorzystywanych źródeł energii. Przewiduje się także, iż aż 10 z 27 państw członkowskich UE wykona, a nawet przekroczy, swoje narodowe priorytety dotyczące bardziej zrównoważonego rozwoju sektora energetycznego.

Wśród rządów państw europejskich istnieje dziś jednak przekonanie, iż aby wzmocnić taki rozwój, konieczne jest silniejsze wsparcie ze strony Unii Europejskiej. Tegoroczna edycja kampanii przyczynić się ma, między innymi, do zbudowania silnego fundamentu dla takiej współpracy.

Tydzień Zrównoważonej Energii w Unii Europejskiej jest największym tego typu wydarzeniem na świecie. Składa się on z wielu imprez na szczeblu UE oraz krajowym (ok. 300 inicjatyw). Będzie w nim uczestniczyć wielu najwyższych rangą przedstawicieli UE, reprezentantów rządów państw członkowskich, a także wysłannicy organizacji międzynarodowych, w tym Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Europejska Kampania na Rzecz Zrównoważanego Rozwoju Energetycznego wpisuje się w realizację priorytetów polityki energetycznej Unii Europejskiej. Jej organizatorem i głównym koordynatorem jest Agencja Wykonawcza ds. Konkurencji i Innowacji, działająca na zlecenie Dyrekcji ds. Energii Komisji Europejskiej.

Autor: Źródło: KE

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00