ARTYKUŁ SPONSOROWANYPOLSKA I ŚWIAT:

Jak wybrać najlepszą pastę do zębów?

Na sklepowych półkach znajdziemy wiele rodzajów past do zębów. Różnią się one od siebie nie tylko marką i przeznaczeniem, ale też składem i natężeniem różnych składników. Przyglądamy się bliżej produktowi, bez którego mycie zębów nie byłoby możliwe. Doradzamy czemu warto się przyjrzeć i opisujemy najpopularniejsze rodzaje past do stosowania na co dzień.

Z pasty do zębów korzysta każdy z nas. A przynajmniej każdy, komu zależy na zdrowiu zębów i uniknięciu kosztownych wizyt u stomatologa oraz noszeniu protezy. Nie wszyscy jednak jesteśmy świadomi tego, co kryje się wewnątrz tubki oraz czym dokładnie myjemy nasze zęby. A szkoda, ponieważ to właśnie składniki aktywne, wchodzące w skład każdej pasty, definiują jej rolę oraz skuteczność. Co powinniśmy na ten temat wiedzieć, oraz czym się kierować, kupując naszą kolejną pastę do zębów?

Główne składniki past do zębów

Środki abrazyjne, czyli środki czyszczące i polerujące – jest to podstawowy skład past do mycia zębów, których zadaniem jest usunięcie osadu, przebarwień i płytki nazębnej. Wewnątrz substancji ściernych zawartych w takich pastach znajdziemy drobinki (różnią się one zależnie od producenta pasty), których zadaniem jest pomóc paście zetrzeć zanieczyszczenia z powierzchni szkliwa. Wraz z rozwojem przemysłu past, preparaty te są zdolne do efektywnego oczyszczania zębów z mniejszym ryzykiem starcia szkliwa. Najpopularniejszymi substancjami czyszczącymi są węglan wapnia, uwodniona krzemionka, fosforany dwuwapniowe i uwodniony tlenek glinu.

Środki pieniące – chociaż nie zabrzmi to może zbyt przyjemnie, mowa tu o detergentach (głównie laurylosiarczanie sodu). Pomimo tego, że sama nazwa nie kojarzy się z czymś, co chcielibyśmy mieć w ustach, detergenty zawarte w paście do zębów są całkowicie nieszkodliwe (aczkolwiek jeśli mamy skłonności do owrzodzeń jamy ustnej, lepiej jest unikać laurylosiarczanu sodu). Ich zadaniem jest rozluźnić wiązania cząsteczek pasty do zębów po nałożeniu jej na zęby, co pozwala na rozpuszczenie jej. To z kolei ułatwia wypłukanie jamy ustnej po zakończonym szczotkowaniu oraz usunięcie płytki nazębnej z miejsc, do których szczoteczce ciężej się dostać.

Związki fluoru – występuje on w pastach do zębów pod różnymi postaciami: fluorku sodu, fluorku potasu, fluorku cyny lub fluoroamin (fluorków organicznych). Fluor jest jednym z najpopularniejszych i najskuteczniejszych środków wzmacniających zęby. Spowodowane jest to wbudowywaniem się fluoru w szkliwo, czyniąc je bardziej odpornym na bakterie odpowiedzialne za rozwój próchnicy. Dlatego też bardzo ważne jest częste, regularne szczotkowanie zębów pastą zawierającą ten skuteczny składnik.

Środki żelujące – pozwalają one na utrzymanie odpowiedniej zawartości wody w paście do zębów oraz na zachowanie przez nią odpowiedniej konsystencji i wilgoci. Innymi słowy, to właśnie dzięki nim pasta wygląda tak, jak wyglądać powinna. Lepkość jest na ogół regulowana przez sorbitol, glicerol lub glikol propylenowy. Środkami konserwującymi są najczęściej benzoesan sodu, etyloparaben i metyloparaben. Z kolei jako stabilizatory wykorzystuje się karageny, gumę arabską, krzemian glinowo-magnezowy lub karboksymetylocelulozę sodową.

Środki smakowe i zapachowe – wywołują one nieco mieszane uczucia. Z jednej strony, nie służą one alergikom, utrudniając im mycie zębów. Z drugiej, to właśnie dzięki nim pasty mają swój przyjemny zapach i posmak, bez których szczotkowanie nie należałoby do szczególnie przyjemnych czynności.

Wybór pasty do zębów

Na początek nie zapominajmy o tym, że żadna pasta do zębów nie będzie działać należycie, jeśli nie będziemy szczotkować zębów dwa razy dziennie, przeznaczając dwie minuty na każde szczotkowanie. Potem pozostaje już tylko wybór pasty, biorąc pod uwagę stan naszych zębów oraz nasze indywidualne potrzeby. Warto też przyjrzeć się specjalistycznym stronom opisującym pasty jak np. https://szczoteczka-elektryczna.edu.pl/ranking-past-do-zebow Znajdziemy tam opisy wszystkich popularnych produktów.

Pasty wybielające – pasty tego typu charakteryzują się wysokim wskaźnikiem RDA. Oznacza to, że nasze szkliwo zostaje wystawione na znacznie mocniejsze ścieranie, które przy dłuższym stosowaniu pasty może je uszkodzić. Dlatego też pasty wybielające nie nadają się do użytku codziennego.

Pasty zapobiegające odkładaniu się płytki nazębnej i kamienia – preparaty te zawierają substancje takie jak cytrynian cynku, pirofosforan potasu i chlorek cynku, które nie tylko ochronią nas przed próchnicą, ale także chorobami przyzębia. W składzie niektórych past możemy się też natknąć na bardzo skuteczny triklosan, charakteryzujący się silnymi właściwościami bakteriobójczymi, co tylko zwiększa skuteczność produktu.

Pasty do zębów wrażliwych – tutaj najlepiej sprawdzą się pasty zawierające azotan potasu i chlorek strontu, które zablokują przesyłanie impulsów przez nerwy. Musimy jednak pamiętać, że pasty te wymagają kilkutygodniowego stosowania, zanim zaczniemy wreszcie odczuwać pożądany efekt. Jeżeli szukamy błyskawicznej ulgi, dobrym pomysłem jest wtarcie w ząb pasty zawierającej argininę z węglanem wapnia.

Płyny do płukania jamy ustnej

Nawet najlepsza dla nas pasta do zębów wymaga pewnego suplementu, który zagwarantuje nam usunięcie wszystkich bakterii z jamy ustnej. Mowa tu właśnie o płynie do płukania ust, dzięki któremu możemy pozbyć się wszystkich bakterii, redukując ryzyko próchnicy niemal do zera. Na rynku dostępne są też płyny do płukania przed szczotkowaniem, które ułatwią nam usunięcie płytki nazębnej za pomocą szczoteczki. Nie zapominajmy jednak, że płyn zawsze pełni rolę jedynie dodatku – nie zastąpimy nim tradycyjnego szczotkowania.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00