UCZELNIA:

Wypełnij deklarację

Marszałek Województwa Lubuskiego przygotuje projekt partnerski, do którego udziału zaprasza: Kurię Biskupią, Lubuski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia, Lubuski Urząd Wojewódzki, Izby Lekarskie i Aptekarskie, Uniwersytet Zielonogórski, Konwent Starostów, dyrektorów szpitali, Polską Unię Medycyny Transplantacyjnej, Centrum Koordynacyjno-Organizacyjne ds. Transplantologii i Stowarzyszenie Życie Po Przeszczepie.

Nie zabieraj narządów do nieba

Uszkodzenia narządów powstałe w wyniku chorób lub na skutek wypadków bywają na tyle poważne, że jedynym ratunkiem dla życia jest przeszczep. Współczesna medycyna ma nieosiągalne jeszcze do niedawna możliwości ratowania zdrowia i życia ciężko chorych ludzi. Dzięki rosnącej wiedzy lekarzy, postępowi technologicznemu i nowoczesnym terapiom z roku na rok rośnie liczba wskazań do transplantacji jako metody leczenia. Problemem jest jednak niedostateczna liczba osób, od których narządy mogą zostać pobrane. Brak dawców wynika z wciąż niskiego, powszechnego poziomu wiedzy dotyczącej procedur prowadzenia przeszczepów i możliwości, jakie one ze sobą niosą.

Z danych wynika, że w 2008 roku od osób zmarłych przeszczepiono 1106 narządów, do końca grudnia 2009 – 1077. Obrazu polskiej transplantologii dopełniają statystyki Krajowej Listy Osób Oczekujących na Przeszczepienie, prowadzonej przez Poltransplant. 30.01.2010 r. na przeszczep narządu czekało 1656 chorych. Uznaje się, że brak organów jest jedną z przyczyn ograniczających ilość zabiegów, które mogą uratować życie i przywrócić zdrowie ciężko chorym ludziom.

Oświadczenie woli jest świadomą deklaracją przekazania swoich narządów po śmierci do przeszczepu. Ten mały, niepozorny dokument daje szansę ratowania życia. To najcenniejszy dar, jaki można przekazać drugiej osobie. Wypełniony dokument należy nosić zawsze przy sobie, w miejscu, które będzie sprawdzone w celu ustalenia tożsamości, najlepiej razem z dokumentami. O swojej woli należy także powiadomić bliskich, z których nasza deklaracja pozwoli zdjąć ciężar podejmowania decyzji, w sytuacji bólu i straty po śmierci członka rodziny. Oświadczenie woli do pobrania

Każdy ma prawo nie wyrazić zgody na pobranie po śmierci jego narządów do przeszczepu. W tym celu należy złożyć osobiście lub listownie (na specjalnym formularzu dostępnym m. in. poprzez stronę internetową www.poltransplant.org.pl) stosowne oświadczenie do Centralnego Rejestru Sprzeciwów.

Autor: Źródło: UMWL

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00