Przy dawnej Bismarckstrasse 5 (dziś ul. Bolesława Chrobrego 15/17) znajdują się dawne zabudowania Hotelu “Zum Russischer Kaiser” (“Pod Rosyjskim Cesarzem”). Jeszcze w 1870 był to jedyny dom w okolicy.
Posesja była dość spora i mieściła budynek mieszkalny z częścią hotelową, ogrodem z altaną, pawilonem muzycznym, koloniadą oraz kręgielnią – miejscem ulubionej rozrywki ówczesnych mieszkańców miasta.
W 1880 roku do starego budynku hotelowego (ze spadzistym dachem) dobudowano nowy, w stylu neorenesansowym. Oba budynki pomimo spełniania funkcji hotelowych całkowicie się od siebie różniły architektonicznie. Nie przeszkadzało to jednak w prowadzeniu jednego z lepszych hoteli w mieście z doskonałą kuchnią.
W latach 20. XX wieku restauracja hotelowa była oficjalnym miejscem spotkań Organizacji Niemieckich Subiektów Sklepowych (Deutschnationaler Handlugsgehilfen Verband). Dawne reklamy prasowe, Grünberger Wochenblatt, zapraszały na babkę ziemniaczaną serwowaną w restauracji.
Po pierwszej wojnie światowej, w 1920 roku, budynki hotelowe zostały przejęte przez Starostwo Powiatowe. W 1928 roku w nowszej części zaczęła działać szkoła rolnicza Zakładu Naukowego Sadownictwa, Winiarstwa i Ogrodnictwa (Lehransalt fur Obst, Wein und Gartenbau), która funkcjonowała do 1945 roku.
Obecnie budynki spełniają funkcje mieszkalne i administracyjne Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. Kamienice z zewnątrz są zaniedbane, ale warto zwrócić uwagę na pięknie zdobione drzwi wejściowe czy kolorowe elementy okienne z tyłu budynku, aby się zachwycić.
Zapraszam na spacer po wnętrzach dawnego hotelu…
Tekst i materiał ikonograficzny:
dr Grzegorz Biszczanik – historyk, filokartysta, znawca dziejów Zielonej Góry.