– Do tej pory prowadziłam wózek z dzieckiem po ulicy, oczy miałam dookoła głowy. Nie było gdzie spacerować w okolicy Źródlanej, bo ile długości można zrobić wokół kościoła? – mówi Agata, mieszkanka os. Zastalowskiego. – Dolina Gęśnika staje się niesamowita. Nie mogę doczekać się zakończenia prac! – dodaje.
A co zmieniło się w tej części miasta? Zobaczcie zestawienie. Już teraz można korzystać z części atrakcji, a kolejne w budowie.
SIATKA DO LEŻENIA
W dwóch miejscach nad Gęśnikiem zostaną przerzucone siatki. Tak powstaną specyficzne miejsca wypoczynkowe. Kto chce, będzie się mógł położyć na siatce na plecach i np. obserwować niebo, pod spodem będzie szumieć strumień. Oczywiście możemy również obserwować jak płynie woda pod nami. Obok będą ławki, z których rodzice mogą obserwować swoje pociechy leżące na siatce.
PARK LINOWY
W pełni samoobsługowy, czyli umożliwiający samodzielną zabawę dzieciom, bez konieczności dozoru i asekuracji. Całość ma być rodzajem ścieżki zdrowia, gdzie dziecko chodzi po różnych elementach (kołki, belki, liny, siatki), jednocześnie trzymając się zawieszonej wyżej liny.
PLAC ZABAW DLA PSÓW
Wiele urządzeń do treningu i wspólnych zabaw psów i właścicieli. Teren ogrodzony. Psy mogą się wspinać, przechodzić przez tunel czy biegać po ruchomej rampie. Obok placu zabaw dla psów i parku linowego jest już Orlik, siłownia na wolnym powietrzu, a przy samej ulicy minimiasteczko ruchu drogowego.
ZJEŻDŻALNIA NA SKARPIE
Dzięki wykorzystaniu naturalnego ukształtowania terenu powstanie minitor saneczkowy. W stoku zostaną uformowane rynny, przy pomocy siatek z tworzywa. Dzięki temu zimą dzieci będą mogły tutaj bezpiecznie zjeżdżać na sankach lub innym sprzęcie.
SKARPY
Od strony północnej Dolina Gęśnika otoczona jest stosunkowo wysoką skarpą. Powstaną tutaj kaskadowe miejsca wypoczynkowe. Teren zostanie uformowany w niewielkie tarasy, na których można będzie np. rozstawić leżaki lub położyć koc. Nawierzchnia trawiasta.
Zostaną też wyznaczone tereny pod uprawy społeczne, aby umożliwić mieszkańcom wspólne pielęgnowanie zieleni miejskiej.
PLAŻA
Częściowo trawiasta, częściowo piaszczysta. To największe, odkryte i niezadrzewione miejsce spotkań. Będzie tutaj można leżakować, opalać się i bawić. Tuż obok zaplanowano polanę piknikową i trochę dalej łąkę wypoczynkową. Teren od ul. Źródlanej odgrodzony będzie pasem drzew.
SZTUCZNE JEZIORO
Zostanie zmieniony przebieg Gęśnika w środkowej części. Strumień, obłożony faszyną, będzie tutaj meandrował. Dzięki niewielkim kaskadom powstanie jeziorko mające ok. 100 m długości i 40 szerokości. Będzie płytkie, nie do kąpieli. Na jego środku może działać fontanna.
MOSTKI
Wzdłuż Gęśnika pojawią się ścieżki dla rowerzystów i pieszych. Raz z jednej strony strumienia, raz z drugiej a czasami po obu. Woda nie będzie ich odgradzać, bo zaplanowano siedem mostków prowadzących na drugą stronę. Dzisiaj w tym miejscu są tylko trzy przeprawy.
OGNISKO
W Dolinie Gęśnika będzie można organizować niewielkie imprezy z przyjaciółmi. W tym celu wytyczono dwa miejsca na ogniska, oczywiście odpowiednio zabezpieczone. Pierwsze z nich zlokalizowano nieopodal ul. Sulechowskiej, drugie w połowie doliny, na skraju lasu.
Źródło: www.zit.zgora.pl