Choć pomagają ludziom na co dzień, bez żadnej okazji, nie zapomnieli o Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka. Zielonogórscy policjanci wykorzystali tę okoliczność, by zorganizować dyżur dla mieszkańców. Z poradą bądź prośbą o pomoc mogły zgłaszać się osoby, które uważają, że ich prawa i wolności zostały złamane.
Na dyżurze funkcjonariusze wyjaśniali na przykład, czy opisane przez mieszkańców czyny są wykroczeniem czy przestępstwem. W zajmowaniu się sprawami dotyczącymi praw człowieka mają duże doświadczenie.
Tematyka praw człowieka jest bardzo poważnym zagadnieniem w polskiej policji. Od wielu lat istnieją w komendach wojewódzkich i oczywiście komendzie głównej pełnomocnicy ds. praw człowieka. Policjanci są szkoleni zarówno z etyki zawodowej, jak i właśnie praw człowieka. Oczywiście monitorujemy także wszelkie przestępstwa, które są popełniane na terenie każdej jednostki, pod kątem tego, czy nie zostały złamane prawa mniejszości czy prawa jakichkolwiek ludzi do wyznawania swoich poglądów.Małgorzata Barska, rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze
W Zielonej Górze przypadki łamania praw człowieka są bardzo rzadkie. Zwykle jest to tzw. mowa nienawiści, skierowana przeciwko różnym grupom społecznym.
W ostatnim okresie odnotowaliśmy kilka sytuacji, gdzie były napisy określane przez nas jako mowa nienawiści. Czy to nawołujące do atakowania, czy szkalujące jakieś grupy społeczne. Te chyba najczęściej mamy w ostatnim okresie w Zielonej Górze.Małgorzata Barska
Takie zdarzenia możemy zgłaszać zarówno na komendzie przy ulicy Partyzantów, jak i na komisariatach przy Szarych Szeregów i Osiedlu Pomorskim. Policja współpracuje także z organizacjami, które pomagają osobom pokrzywdzonym przestępstwem.