Dzisiaj odbyło się kolejne posiedzenie Powiatowego Zespołu Reagowania Kryzysowego. Także dzisiaj poszczególni wójtowie i burmistrzowie z nadodrzańskich gmin, wspólnie z zawodowymi strażakami, leśnikami i meliorantami przeprowadzą dodatkowe kontrole wałów, by przed nadejściem fali kulminacyjnej wypatrzeć i uzupełnić ewentualne dziury w wałach. Bobry nie ustają w swej ,,pracy’’ i cały czas dają o sobie znać. Szczególnie w okolicy Pomorska (gmina Czerwieńsk), Milska i Dąbrowy (gmina Zabór) oraz Wójcików (gmina Czerwieńsk). W tej ostatniej gminie w okolicach Lasek występują przesiąki.
Ponieważ Odra przybiera powrócono do systematycznej kontroli wałów przez strażaków z OSP.
W gminie Bojadła we wsi Przewóz gminne jednostki OSP wypompowują wodę z zalanych zabudowań. Ewakuowane osoby powróciły do swoich domów.
W gminie Sulechów trwa szacowanie ilości podtopionych budynków. Prowadzono prace związane z zabezpieczeniem przesiąków na wałach.
W gminie Trzebiechów jednostka OSP Trzebiechów usunęła przesiąki w okolicach stawów rybnych.
W gminie Zabór kontynuowane są prace umacniające wały. Stabilizowano pale zabezpieczające przepust przy przepompowni w Tranawie. Wczoraj podczas obchodu na wale w okolicy Tarnawy zlokalizowano i zaznaczono dwa osuwiska (,,sprawka’’ bobrów), które dzisiaj są zadypywane. Prowadzono prace związane z zabezpieczeniem przesiąków na wałach w Tarnawie i Wielobłotach.
W gminie Zielona Góra zalana jest gminna droga prowadząca z Krępy do wału przeciwpowodziowego na Odrze. Z zarośniętych rowów melioracyjnych wypływa woda podtapiając grunty orne i nieużytki. Obniża się stan wody w tzw. starej Odrze na wysokości wsi Krępa.
Autor: Źródło: Starostwo Powiatowe