ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Niemiecki dla leniwych i zapracowanych

Pięć sprawdzonych sposobów na naukę języka niemieckiego w domu

Może to twoje postanowienie noworoczne, a może sposób na zdobycie dodatkowych kwalifikacji w pracy. Może chcesz nauczyć się języka niemieckiego, żeby móc kupić lebkuchen gdzieś w Norymbergi, a może po prostu marzysz o tym bez żadnego konkretnego powodu, ale zawsze coś stawało Ci na przeszkodzie w zrealizowaniu tego marzenia. Tak naprawdę nie ma to większego znaczenia, bo każda motywacja do nauki nowego języka jest równie dobra. Niektórzy mówią, że w takiej sytuacji najłatwiej zapisać się do szkoły językowej, ale umówmy się, nie zawsze mamy tyle czasu i pieniędzy, żeby pozwolić sobie na regularne zajęcia dwa-trzy razy w tygodniu, na które jeszcze trzeba dojechać często spory kawałek drogi, niezależnie od pogody, warunków na drodze i naszego nastroju. Znalezienie rzetelnej szkoły to też spory wysiłek. Mam jednak dla Ciebie dobrą wiadomość – możesz zacząć uczyć się niemieckiego już teraz, w tej minucie, nawet bez wychodzenia z domu. A jak to zrobić? Oto pięć sprawdzonych sposobów:

1. Aplikacje do nauki języka niemieckiego

Jeśli zaczynasz od poziomu A1 (najbardziej podstawowego), aplikacje do nauki języka będą dokładnie tym, czego potrzebujesz na początek. Bardzo często pierwsze etapy nauki są darmowe, a sam proces przypomina granie w miłą grę pamięciową, dlatego może to być niezła rozrywka. Warto też zauważyć, że aplikacje takie od razu podają prawidłową pisownie i wymowę, a każdy poziom zwykle możesz powtarzać tyle razy, ile potrzebujesz. Często też pojawiają się różne opcje sprawdzenia stopnia przyswojenia informacji poprzez proste testy typu “wybierz poprawne tłumaczenie”. Najpopularniejsze aplikacje tego typu to np. Duolingo czy Memrise, ale tak naprawdę najlepiej jest przetestować kilka i wybrać najlepszą dla siebie.

2. Zmień ustawienia w komputerze i przeglądarce

Korzystasz z portali społecznościowych? Pewnie tak. Ale to doskonale się składa, bo daje mnóstwo możliwości na oswojenie się z językiem. Po prostu wejdź w ustawienia wszystkich swoich kont, a nawet przeglądarki, i jako domyślny ustaw język niemiecki. I tak poruszasz się po tych wszystkich stronach bez szczególnego zastanowienia, więc równie dobrze możesz mimochodem i bez żadnego wysiłku nauczyć się kilku niemieckich słówek. Proste, a skuteczne (choć na początku może być nieco dezorientujące).

3. Wykorzystaj korepetycje online!

Mamy XXI wiek czy nie? Wszyscy porozumiewamy się już za pomocą internetu w niemal wszystkich sprawach i nie inaczej jest z korepetycjami – bez problemu znajdziesz kogoś, kto chętnie udzieli kilku lekcji języka niemieckiego przez Skype czy nawet w formie wiadomości pisemnych. Jest to oczywiście płatne, ale ciągle nie musisz wychodzić z domu, tracić czasu na dojazdy, a przy okazji korzystać z pomocy kogoś, kto po niemiecku mówi biegle. Korepetytorów online możesz szukać na stronach z ogłoszeniami typu olx, ale możesz też skorzystać z portali wyspecjalizowanych w tej branży i dodatkowo masz wtedy możliwość wyboru, czy chcesz uczyć się z native speakerem, czy ze zwykłym korepetytorem.

4. Oglądaj filmy po niemiecku

Jeśli lubisz oglądać filmy, to świetnie, bo to bardzo skuteczna metoda nauki języka. Zależnie od twojego stopnia zaawansowania, możesz puścić film, który dobrze znasz po polsku, tylko tym razem po niemiecku i z niemieckimi napisami albo z niemieckim lektorem i polskimi napisami, jeśli nie czujesz się jeszcze na tyle pewnie. Może się wydawać, że skoro nie rozumiesz ani słowa, to też niczego się nie uczysz, ale nie do końca tak jest – najważniejsze jest to, że osłuchujesz się z językiem, z poprawną wymową i akcentem, wyłapujesz pojedyncze słówka, które pojawiają się w naturalnym kontekście, a nie w zadaniu w książce z ćwiczeniami do gramatyki. To też fajna motywacja, żeby sięgnąć po klasykę kina niemieckiego i przy okazji nadrobić nieco braki w znajomości niemieckiej kinematografii. Zresztą nieważne, czy decydujesz się na wielokrotnie nagradzanego “Fitzcarraldo” (1982) czy animację Disneya – najważniejsze, że w trakcie seansu uczysz się, nawet tego nie zauważając.

5. Mów do siebie (albo do psa) po niemiecku

Brzmi dziwnie? Cóż, jeśli dopiero zaczynasz naukę niemieckiego, prawdopodobnie nie masz nikogo, z kim możesz swobodnie porozmawiać w tym języku. A nic Ci po znajomości gramatyki, jeśli nie umiesz jej wykorzystać w mowie. Dlatego mów do siebie po niemiecku, gdy tylko masz taką okazję – komentuj na głos pogodę, mów głośno, że idziesz do kina, a przy robieniu kanapki wymieniaj na głos składniki. Staraj się składać zdania, nawet jeśli na początku masz wrażenie, że jeszcze ledwo bełkoczesz, bo o to właśnie chodzi! Jeśli przyzwyczaisz się, że po niemiecku tylko piszesz albo powtarzasz za lektorem, to nigdy nie zaczniesz się swobodnie porozumiewać. A jak głupio Ci tak mówić do siebie, to mów do psa, ba!, możesz go pytać, jak ma na imię i jak się miewa. Każdy kiedyś zaczynał.

Na koniec pamiętaj, że najważniejsze w nauce na własną rękę to się nie poddawać. Owszem, z aplikacji do nauki języka możesz korzystać tylko kilka minut dziennie, na zmianę ustawień języka w przeglądarce poświęcisz mniej niż minutę, ale musisz ćwiczyć regularnie, codziennie, choćby to miało być tylko jedno nowe słówko. Regularność i upór to klucz do sukcesu i ani się zorientujesz, a twój niemiecki stanie się możliwy do wykorzystania w życiu. Powodzenia!

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00