Ostatnio w Muzeum Ziemi Lubuskiej mogliśmy oglądać wystawę „Józef Burlewicz. W 80. rocznicę urodzin”. Poza ekspozycją twórczość zielonogórskiego malarza i grafika będzie omówiona na spotkaniu z cyklu „Studium Wiedzy o Sztuce i Historii”.
Józef Burlewicz zasłynął w lokalnym środowisku artystycznym jako twórca obrazów olejnych, grafik i pasteli. Jego znakiem rozpoznawczym stały się dzieła o tematyce katastroficznej. W późniejszym okresie jego twórczości mroczne wizje zaczęły ustępować miejsca krajobrazom natury. Swoje prace prezentował w Muzeum Ziemi Lubuskiej w latach 1978-1990 w ramach Galerii Autorskiej. O dorobku Józefa Burlewicza opowie Jacek Gernat z Działu Sztuki Współczesnej Muzeum Ziemi Lubuskiej.
Nie przewidujemy prezentacji multimedialnej, ale oprowadzanie po trzech salach ekspozycyjnych wystawy. Wykład będzie towarzyszył wystawie „Józef Burlewicz. W 80. rocznicę urodzin”. Podróż w salach ekspozycyjnych rozpoczniemy od jego najwcześniejszych poszukiwań twórczych, eksperymentów ze sztuką abstrakcyjną, kolorystyczną. Potem przejdziemy do prac najbardziej kultowych, a więc surrealistycznych wizji. Potem skupimy się na jego pracach pastelowych oraz widokach natury, dziełach z późniejszego okresu twórczości.Jacek Gernat
Wykład pt. „Józefa Burlewicza rzeczywistość zdegradowana” odbędzie się dziś o 16:00 w muzeum.
Jacek Gernat