Niebawem kolejne obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Od kilku lat włącza się w nie Instytut Filologii Polskiej. Przygotowuje konkurs „Potyczki z polszczyzną”, w którym swoją wiedzę o języku polskim sprawdzają uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. W tym roku zmagania będą połączone z dyktandem, którego tekst ułożył prof. Marian Bugajski.
Na co dzień profesor Bugajski kieruje uczelnianym Zakładem Komunikacji Językowej. Należy również do Rady Języka Polskiego i prowadzi własną stronę z poradami językowymi. Na antenie Radia Index mówił m.in. o funkcjonowaniu zapożyczeń w polszczyźnie.
Przeszliśmy kolejną falę zapożyczeń, te zapożyczenia są we wszystkich językach. Tutaj jako ciekawostkę mogę podać to, że już dawno temu policzono, że w polskim języku jest około 1700 rodzimych, słowiańskich wyrazów. Pozostałe to różne naleciałości, zapożyczenia. Pytanie teraz, czy to jest dużo, czy mało. Jeśli weźmiemy pod uwagę zasób polszczyzny ogólnej, który wynosi mniej więcej 125 tysięcy jednostek leksykalnych, to byłoby to i dużo, i mało – chyba tak można powiedzieć. Język to pewien system, system otwarty – potrafi wchłonąć różne rzeczy, ale ważne jest to, żebyśmy się nim posługiwali, bo języki, którymi się nie posługujemy, po prostu zanikają.prof. Marian Bugajski
Całość rozmowy, również na temat trudności polskiej ortografii i komunikacji ze studentami – do wysłuchania poniżej.
Rozmowa na 96 FM – prof. Marian Bugajski