KULTURA:

Potrzebne doświadczenie, którego nie masz

Sposobem zdobycia kwalifikacji jest zaangażowanie się w prace społeczne w danej dziedzinie. Po pierwsze, z zaskoczeniem odkryjesz, że masz sporo doświadczenia, o którym nie wiedziałeś i z którego nie robiłeś użytku. Pomyśl o wszystkich rzeczach, które robiłeś na studiach. Wielu absolwentów ma to, czego szukają rekrutujący. Muszą to tylko dostrzec i odpowiednio podać.
 
Bill Warner, dyrektor ds. sprzedaży i rekrutacji w koncernie farmaceutycznym AstraZeneca, nadzoruje przyjmowanie stażystów i niedawnych absolwentów na stanowiska związane ze sprzedażą i obsługą. Twierdzi, że jednym z najlepszych życiorysów i listów motywacyjnych, jakie ostatnio widział, był życiorys kobiety, która napisała, jak na stanowisku przewodniczącej zrzeszenia studentek nabyła umiejętności przywódcze i nauczyła się zarządzać projektem. Właśnie takie umiejętności potrzebne były, by dostać pracę w AstraZeneca. Przedstawiła wyzwanie, jakim były zmiana w tamtym roku zasad funkcjonowania stowarzyszenia i opisała proces pokierowania zmianami, sposób obliczania liczby nowych członkiń, które musiała pozyskać, oraz sposób rozdzielenia zadań, tak by wszystko było dobrze zrobione.
 
Zrobiło to na Warnerze duże wrażenie, więc zaoferował jej stanowisko, mimo że nigdy wcześniej nie miała do czynienia ze sprzedażą leków. – Absolwenci mają doświadczenie, ale trudno im odnieść to, co robili na studiach do stanowiska, które ich interesuje – podkreśla.
Z drugiej strony, Warner z zaskoczeniem odkrył, że stażysta, który na studiach był redaktorem gazetki uniwersyteckiej, umieścił na ten temat jedynie zdawkową informację w swoim CV. Nie podkreślił roli, jaką tam odgrywał – zarządzania zespołem, pracy z dostawcami zewnętrznymi oraz godzenia pracy w redakcji z nauką. Warner twierdzi, że właśnie takie doświadczenia robią wrażenie na rekrutujących.
 
Bądź przygotowany, że od menadżera zajmującego się rekrutacją i innych ludzi, z którymi będziesz miał kontakty, usłyszysz, że brakuje ci doświadczenia. Miej gotową ripostę. – Lepiej pokreślić posiadane umiejętności niż doświadczenia zawodowe – radzi Tarek Pertew, współzałożyciel i dyrektor ds. marketingu portalu pracy MyWorkster.
 
Czasem jednak posiadane umiejętności okazują się mało przydatne. Jeżeli po raz kolejny słyszysz, że brakuje ci jakichś umiejętności merytorycznych, żeby dostać upragnione stanowisko, to zapisz się na kurs, żeby się tego nauczyć. Wpisz taki kurs w swoim CV i dalej szukaj pracy. – Pokaże to, że masz ambicję – podkreśla Pertew.
Innym sposobem zdobycia kwalifikacji merytorycznych jest zaangażowanie się w prace społeczne w danej dziedzinie. Osoby, które szukają stanowiska w branży PR-u lub w marketingu, mogą się zgłosić do pracy na podobnym stanowisku w jakiejś fundacji. Jest to nie tylko idealny sposób na podszkolenie umiejętności, ale także poszerzenie grona przydatnych kontaktów. Popytaj osoby, z którymi pracujesz, czy nie wiedzą o jakichś możliwościach w twojej dziedzinie lub osobach, które warto poznać.
 
Prace społeczne zawsze wyglądają dobrze w CV, a idealnie jakby ci się udało znaleźć fundację, która jest powiązana z firmą, dla której chcesz pracować. To nie tylko pokaże, że poszukałeś informacji na jej temat, ale także pozwoli ci nawiązać kontakty z jej pracownikami.
 
Można również złożyć o podanie o pracę tymczasową w agencjach pośrednictwa pracy, które zajmują się rekrutacją do firm z danej branży. W ten sposób można zdobyć doświadczenie i kontakty z osobami z branży, a praca na stanowisku tymczasowym często kończy się ofertą pracy na stałe.
 
– Agencje pośrednictwa pracy wciąż zatrudniają nowe osoby, ponieważ firmy czekają na rozwój sytuacji w trzecim i czwartym kwartale – wyjaśnia Joanie Ruge, starszy wiceprezes w Adecco Group na Amerykę Północną, firmie specjalizującej się w sprawach kadrowych. – Mogą mieć wakaty, na których można potem dostać ofertę pracy na stałe. Pracownicy tymczasowi zapewniają elastyczność firmom, które czekają, by zobaczyć, jak będą kształtowały się popyt i podaż. Gdy sytuacja na rynku się po poprawi, w pierwszej kolejności zatrudnią na stałe pracowników tymczasowych.
 
Tymczasem można się zapisać do stowarzyszenie branżowego i uczęszczać na comiesięczne spotkania i konferencje. Wejdź również do komitetów tych stowarzyszeń, by zająć stanowisko kierownicze, ponieważ w ten sposób możesz spotkać najbardziej aktywne osoby z branży. Jest to również idealny sposób nawiązania kontaktów z osobami, które wiedzą o wolnych stanowiskach. Niech cię nie onieśmieli to, że będziesz młodszy od nich wszystkich. Będą pod wrażeniem twojego zapału, by wejść w branżę. – Udowodni to, że wykazujesz się inicjatywą i masz zdolności przywódcze – tłumaczy Joe Ruffolo, doradca zawodowy w serwisie 360jobinterview.com.
 
Nawiązywanie kontaktów jest kluczem do znalezienia pracy w obecnej sytuacji gospodarczej, zwłaszcza jeśli nie ma się zbyt wiele doświadczenia zawodowego. Niezależnie czy pracujesz społecznie, tymczasowo, czy jesteś właśnie na grillu ze znajomymi, miej przygotowaną 30-sekundową wypowiedź, którą będziesz mógł wygłosić w odpowiedzi na pytanie, czym chciałbyś się w przyszłości zajmować. Wyjaśnij krótko, na jakim stanowisku chciałbyś pracować i czym zajmowałeś się w przeszłości – nie ma znaczenie, czy były to studia, staż czy praca na pełen etat.
 
Czasami trzeba po prostu wziąć, co się trafi, nawet jeżeli miało to być stanowisko sprzedawcy. Sztuka polega na tym, by z powodzeniem zareklamować nabyte na tym stanowisku umiejętności przed menadżerem prowadzącym rekrutację na upragnione stanowisko.
 

Autor: Źródło informacji: www.interia.pl

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00