– Astronomia polegająca tylko na gapieniu się w gwiazdy to astronomia sprzed 500 lat. Dzisiaj używamy wiedzy z dziedziny fizyki do tłumaczenia tego, co dzieje się na niebie – wyjaśnia dr hab. Wojciech Lewandowski z Instytutu Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Na tym kierunku studiów z pewnością odnajdą się więc ci, którym nieobca jest fizyka, ale także praca z wykorzystaniem komputera.
Współczesny astronom doskonale radzi sobie m.in. z obróbką danych, jakie docierają do badaczy np. z teleskopów. Tego właśnie można nauczyć się na uczelni oraz poza nią. Studenci astronomii, dzięki współpracy instytutu z organizacją Astronomy and Space Center, mogą odbywać zagraniczne praktyki.
Ta organizacja uzyskała duży grant z Unii Europejskiej. Wybrała nas jako swoich pomocników do tego, żeby realizować swój projekt. Projekt ma polegać na tym, że zbudowane zostaną średniej klasy teleskopy, półtorametrowe. Część z nich stanie na Wyspach Kanaryjskich, na Teneryfie, część w Polsce, gdzie zbudowane zostanie centrum konferencyjno-szkoleniowe. To będzie w okolicach Elbląga, na Mierzei Wiślanej. Nasi pracownicy, a także studenci będą brali udział w pracach tego konsorcjum. Z jednej strony będą mieli szansę wykonywać obserwacje astronomiczne, z drugiej – my jako uniwersytet i nasi studenci będziemy stanowić bazę do przeprowadzania różnych pokazów, wykładów, a także szkoleń. Już w zeszłym roku dwójka naszych studentów spędziła 3 miesiące na Wyspach Kanaryjskich, na Teneryfie. Mieli okazję popatrzeć na niebo za pomocą mniejszych teleskopów, jednocześnie pracując jako wykładowcy i oprowadzacze wycieczek.dr hab. Wojciech Lewandowski, zastępca dyrektora Instytutu Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego
Warto dodać, że astronomia jest kierunkiem, który w tym roku akademickim powrócił na Uniwersytet Zielonogórski.
Studia z astronomii na razie są studiami pierwszego stopnia. Czekamy, aż studenci przejdą ten pierwszy stopień, wtedy prawdopodobnie otworzymy drugi. Na wszelki wypadek na kierunku fizyka jest specjalność astrofizyka, która jest również na drugim stopniu. Także już w tej chwili jest perspektywa, by tę naukę kontynuować, ponieważ programy zajęć praktycznie się pokrywają.dr hab. Wojciech Lewandowski
Pracownicy Instytutu Astronomii planują w tej chwili wypromować kierunek w szkołach. Będą prowadzić wykłady popularnonaukowe, a także tłumaczyć, jakie możliwości daje studiowanie w Zielonej Górze.
Ponadto instytut współpracuje z Centrum Nauki Keplera w Zielonej Górze (część jego absolwentów pracuje w Planetarium Wenus) czy z urzędem marszałkowskim. Bierze udział w imprezach naukowych, które organizują te instytucje.
dr hab. Wojciech Lewandowski