UCZELNIA:

Wyjdź poza ramy! Studiuj malarstwo, nie tylko malując obrazy! [Kierunek UZ]

Malarstwo mogą studiować nie tylko absolwenci liceów plastycznych, ale i osoby, które lubią się tym zajmować – przekonuje prof. Magdalena Gryska, kierownik Zakładu Malarstwa Instytutu Sztuk Wizualnych UZ. Warto więc dowiedzieć się, co pasjonatom twórczości oferuje uczelnia, tym bardziej, że wkrótce program zajęć może się poszerzyć.

Obecnie osoby, które dostaną się na studia z malarstwa, mają do wyboru naukę w czterech pracowniach. Każda z nich różni się programem kształcenia. Przykładowo, prof. Magdalena Gryska prowadzi pracownię nastawioną zarówno na tradycyjne malarstwo, jak i inne formy sztuki wizualnej.

Często nazywam ją bardziej pracownią obrazu niż pracownią malarstwa. Studenci pracują w tzw. tradycyjnych technikach, czyli na papierze, płótnie, ale mogą się też zajmować np. projekcją wideo, instalacją, działaniem w przestrzeni. Wykraczają poza ramy tradycyjnego obrazu.prof. Magdalena Gryska

Studenci malarstwa na Uniwersytecie Zielonogórskim mają możliwość prezentowania swoich prac na różnych wystawach i przeglądach. Co roku w czerwcu organizują końcoworoczną ekspozycję. Mogą pokazywać dorobek także w galerii PWW przy ulicy Ogrodowej.

W ramach procesu studiowania przygotowujemy ich do publicznych wystąpień, jakich są wystawy i wciągamy we wystawy, w których bierzemy udział my, pedagodzy. Oprócz tego działa też galeria PWW, gdzie studenci mogą zapraszać kolegów z innych uczelni artystycznych i robić na przykład wspólne prezentacje.prof. Magdalena Gryska

Studia malarskie składają się z kilku modułów: malarstwa sztalugowego, ilustracji i komiksu oraz modułu fakultatywnego w zakresie działania obrazem w przestrzeni publicznej (chodzi np. o murale). W planach jest kolejny moduł – malarstwo cyfrowe.

Malarstwo cyfrowe jest związane ze sztuką cyfrową, która zakłada twórczość od początku. Ci, którzy będą ją tworzyć, będą zamknięci w przestrzeni obrazu. Moduł rozszerzonej rzeczywistości zakłada, że do tego, co nas otacza, dodajemy wirtualne elementy. Coś w stylu Pokemon GO – projektujemy takie pokemony. To się pięknie wkomponuje w nowy schemat studiowania, który zakłada, że rysunek odręczny nie jest egzaminem, tylko portfolio, które przynosi się na studia. Więc te portfolio może być również cyfrowe – dzisiaj każdy z nas ma smartfon, potrafi tworzyć różne rzeczy.prof. Sławomir Nikiel

– Proszę zobaczyć, jakie w Polsce jest nasycenie telefonami komórkowymi, które mają super aparaty. Praktycznie zawód fotografa w tej chwili zniknął – pozostały atelier do dokumentów, ale to ludzie tworzą fotografie. Tak samo mogą tworzyć sztukę cyfrową, ale brak im warsztatu. Malarstwo cyfrowe zakłada, że będą mogli się dalej rozwijać – dodaje prof. Sławomir Nikiel.

Poniżej możecie odsłuchać całą wypowiedź na temat studiowania na malarstwie, a także zobaczyć przykład wykorzystania technik cyfrowych w twórczości pracę, która została przekształcona przez sztuczną inteligencję.

prof. Magdalena Gryska, prof. Sławomir Nikiel

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00