Rekreacja jest formą aktywności ruchowej niewymagająca doskonałej kondycji, wyszukanych sprzętów sportowych czy profesjonalnego trenera. Ma na celu odpoczynek i rozrywkę. Jeżeli codziennie poczciwemu prymusowi zdarza się kilkugodzinne siedzenie przed komputerem lub z nosem w książkach to powinien co godzinę robić sobie kilkuminutowe przerwy. Nawet, jeżeli wydaje nam się, że uczymy się już kilka godzin i nie czujemy zmęczenia, nasz organizm sam upomina się o „postój”. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, że fale znudzenia, sprawdzenie poczty internetowej czy wysłanie szybkiego smsa jest właśnie aktem błagalnym naszego mózgu, oczu… o jakąś odmianę.
Dlatego ta kilkuminutowa przerwa powinna być dobrze wy-korzystana. Warto zauważyć, że każdy sportowiec, wokalista lub inny zawodowiec stojący przed dużym obciążeniem jakiejś części ciała wykonuje rozgrzewkę. Rozgrzewka ta przygotowuje organizm do dużego wysiłku i pomaga zdobyć odpowiednie, pozytywne nasta-wienie będące gwarancją sukcesu. Nasze kilka minut przerwy w trakcie intensywnej nauki musi być zestawem kilku czynności, które są proste do wykonania, nie wywołują w nas zmęczenia i sprawiają nam przyjemność. Na przykład: dwa skłony, dwa przysiady, dwa słony, dwa przysiady. Oczywiście, jeżeli sięgniemy pamięcią do lekcji wychowania fizycznego, przypomnimy sobie na pewno całą gamę prostych ćwiczeń stosowanych podczas rozgrzewki. Obowiązkowo podczas naszej przerwy wietrzymy pomieszczenie, w którym przebywamy, bez względu na porę roku i wszystkie ćwiczenia wykonujemy przy otwartym oknie.
Komputer jest cudownym wynalazkiem, bez którego wielu ludzi nie wyobraża sobie spraw-nego funkcjonowania. Jest dla nich podstawowym narzędziem pracy, komunikacji, rozrywki i nauki. Czy przypadkiem nie jesteś jednym z nich? To wiedz też, że emituje on mikrofale bo-gate w szkodliwe cząstki bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia. Wystarczy dobrze przewie-trzyć pomieszczenie, w którym komputera pracuje by pozbyć się produktów ubocznych tego urządzenia. Z czasem, jeżeli regularnie będziemy wykonywać nasze drobne ćwiczenia, nawet kilka tygodniowo, poprawimy swoją sylwetkę, kondycję, będziemy cieszyć się lepszym samopoczuciem a przyswajanie wiedzy będzie bardziej efektywne. W czasie sesji egzaminacyjnej czy innych umysłowych wysiłków dobrze jest też wybierać się na spacery, przejażdżki rowerowe lub pobiegać gdzieś z dala od miejskiego zgiełku, domowych kłopotów czy stresujących egzaminów. Mięśnie stanowią 30 – 40 % naszego ciała i wywierają bardzo duży wpływ na wiele funkcji naszego ustroju. Aktywność żadnej innej tkanki nie wywiera tak głębokiego wpływu na krążenie, oddychanie, gruczoły wydzielania wewnętrznego i inne, jak wysiłek fizyczny, czyli praca mięśni.
Kilka mało skomplikowanych czynności, które można wykonać w dowolnym miejscu mogą dać siłę i wytchnienie w chwilach dużego wysiłku umysłowego. Gdy wejdą w nawyk staną się częścią naszego życia a my będziemy żywym przykładem nowego powiedzenie „w zdrowym ciele – mądry duch”.
Autor: Paweł J. Sochacki