Naukowo zostało już stwierdzone, że osoby uczące się osiągają znacznie lepsze wyniki w nauce, kiedy podczas nauki bez ograniczeń piją wodę dobrej jakości. Woda dobrej jakości wcale nie musi być wodą z górnej pułki cenowej. Jakość nie zawsze idzie w parze z dobrą kampanią reklamową. Ważna jest ilość składników mineralnych w 1 litrze wody. Im większa zawartość składników mineralnych, tym lepiej dla naszego organizmu. Woda gazowana daje uczucie orzeźwienia i przyjemnie drapie w gardle, ale często powoduje wzdęcia i uczucie ciężkości. Woda niegazowana jest łatwo wchłaniana przez nasze komórki, szybko i na długo gasi pragnienie. Odpowiednie nawodnienie komórek powoduje sprężystość i jędrność skóry.
Robiąc sobie dzienny rachunek sumienia zastanówmy się, ile płynów wypijamy na do-bę? Nie należy brać pod uwagę herbaty, kawy, piwa (i resztę innych alkoholów) oraz napojów dosładzanych i energetycznych. Jakby nie patrzeć są one płynami – ale są też moczopędne i niemal w całości wydalane z naszego organizmu. Są też uciążliwe dla naszych nerek, które muszą działać na przyspieszonych obrotach, by je przefiltrować. Bardzo mała ich część nawadnia komórki i resztę narządów wewnętrznych. W odróżnieniu do tego rodzaju płynów większą ilość wody nasz organizm wydobędzie z warzyw i owoców (które w 3/4 składają się z wody). Często nie mamy świadomości, że oprócz fizjologicznego wydalania płynów pozbywamy się go też w inny sposób. Około 2,5 litra wody opuszcza nasze ciało dziennie w postaci potu. W słoneczne dni możemy utracić 0,5 litra na godzinę! Spora jej ilość wydobywa się również w postaci pary przy rozmowie.
Odwodnienie organizmu to przyczyna wielu niekorzystnych zajść w naszym ciele. Za-czyna się od utraty 3% wody, które powoduje uczucie zmęczenia, bóle i zawroty głowy, przegrzanie ciała, zwiększona utrata – zatrzymanie pocenia się i udar cieplny. Przy utracie 10% wody odwodnienie może zagrażać naszemu życiu. Bardzo ważne jest, byśmy zdecydowali się i przekonali do codziennego picia wody. Spożywać należy wodę, która nam smakuje i odpowiada naszemu podniebieniu.
Autor: Paweł J. Sochacki