UCZELNIA:ZIELONA GÓRA:

„Uwalnianie książek” po zielonogórsku. Gdzie poczytamy coś ciekawego?

Bookcrossing, czyli pozostawianie książek w miejscach publicznych, ma wiele form. Regał z „uwolnioną” literaturą znajdziemy przed biblioteką Norwida, co pewien czas książki „podróżują” też razem z pasażerami autobusów MZK. Z możliwości przeczytania czegoś w wolnej chwili mogą również skorzystać studenci.

Na kampusie B Uniwersytetu Zielonogórskiego znajdziemy kilka kącików bookcrossingowych. Jeden mieści się na przykład w bibliotece, tuż przy wejściu. Kolejny to regał w holu Instytutu Neofilologii, który został postawiony z inicjatywy dr Pauliny Korzeniewskiej-Nowakowskiej.

Pomyślałam, że skoro jesteśmy w Instytucie Neofilogii, to może warto by było przygotować regał z książkami w językach obcych. Dlatego, że jesteśmy w instytucie, który jest siedzibą filologii angielskiej, germańskiej, rosyjskiej i francuskiej. A dostęp – taki mi się wydaje – do książek w językach obcych wcale nie jest taki rozpowszechniony. Co prawda można ściągać sobie coś z internetu, ale nie wszyscy lubią taką formę czytania. Na taki regał – i taki jest też nasz pomysł – może trafić właściwie wszystko w tych właśnie językach, o których wspomniałam. Głównie zależy nam na tym, żeby książki nie stały zakurzone i zapomniane gdzieś w domu.dr Paulina Korzeniewska-Nowakowska

W realizację pomysłu włączyła się dr Jolanta Fainstein i studenci. Na regale bookcrossingowym znajdzie się miejsce dla powieści, poezji, książek do nauki języków czy słowników. Zbiory z własnej biblioteczki możemy przynosić tam bądź do wykładowczyń.

Na drugim piętrze budynku A-16 przy alei Wojska Polskiego mamy za to Czytelnię Prasoznawczą. To miejsce, gdzie książki i czasopisma mogą przeczytać nie tylko studenci dziennikarstwa.

Między innymi periodyki „Press”, gazety, które poszerzają naszą wiedzę. Oczywiście są tutaj książki każdej maści, znalazłyby się dla każdego. Nawet stare egzemplarze gazety „Faktor” – coś dla fanów historii uniwersytetu. Może przyjść każdy student, który potrzebuje konkretnej wiedzy. Trzeba tylko przysiąść i poszukać książek.Anna Gerke, Koło Naukowe „Faktor” Uniwersytetu Zielonogórskiego

Książki i czasopisma do Czytelni Prasoznawczej także możemy przynosić na regały lub zwrócić się do prof. Magdaleny Steciąg z Instytutu Filologii Polskiej, opiekunki koła naukowego „Faktor”.

Ponadto MZK ogłosiło kolejną edycję akcji „Podróże z książką”. Coś do poczytania znajdziemy w porannych autobusach linii nr 7, które będą odjeżdżać z pętli przy Wyczółkowskiego i na Osiedlu Śląskim. Poza tym możemy pozostawić swoje książki w autobusach, punktach sprzedaży biletów lub w bibliotece Zespołu Edukacyjnego nr 3 na Osiedlu Pomorskim. Akcja MZK potrwa do piątku, 19 kwietnia.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00