Bookcrossing, czyli pozostawianie książek w miejscach publicznych, ma wiele form. Regał z „uwolnioną” literaturą znajdziemy przed biblioteką Norwida, co pewien czas książki „podróżują” też razem z pasażerami autobusów MZK. Z możliwości przeczytania czegoś w wolnej chwili mogą również skorzystać studenci.
Na kampusie B Uniwersytetu Zielonogórskiego znajdziemy kilka kącików bookcrossingowych. Jeden mieści się na przykład w bibliotece, tuż przy wejściu. Kolejny to regał w holu Instytutu Neofilologii, który został postawiony z inicjatywy dr Pauliny Korzeniewskiej-Nowakowskiej.
W realizację pomysłu włączyła się dr Jolanta Fainstein i studenci. Na regale bookcrossingowym znajdzie się miejsce dla powieści, poezji, książek do nauki języków czy słowników. Zbiory z własnej biblioteczki możemy przynosić tam bądź do wykładowczyń.
Na drugim piętrze budynku A-16 przy alei Wojska Polskiego mamy za to Czytelnię Prasoznawczą. To miejsce, gdzie książki i czasopisma mogą przeczytać nie tylko studenci dziennikarstwa.
Książki i czasopisma do Czytelni Prasoznawczej także możemy przynosić na regały lub zwrócić się do prof. Magdaleny Steciąg z Instytutu Filologii Polskiej, opiekunki koła naukowego „Faktor”.
Ponadto MZK ogłosiło kolejną edycję akcji „Podróże z książką”. Coś do poczytania znajdziemy w porannych autobusach linii nr 7, które będą odjeżdżać z pętli przy Wyczółkowskiego i na Osiedlu Śląskim. Poza tym możemy pozostawić swoje książki w autobusach, punktach sprzedaży biletów lub w bibliotece Zespołu Edukacyjnego nr 3 na Osiedlu Pomorskim. Akcja MZK potrwa do piątku, 19 kwietnia.