Ponad dwa miesiące temu zostały wprowadzone dowody osobiste z warstwą elektroniczną, tzw. e-dowody. Od początku cieszą się dużym zainteresowaniem Polaków. Sporo wniosków o nowe dokumenty wpływa również do Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta w Zielonej Górze.
– W lutym przyjęliśmy ponad 700 wniosków o e-dowody, a w marcu było ich już ponad 1000 – mówi Małgorzata Ostrowska, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich.
W kwietniu – już ponad 1200, w tej chwili mamy już przyjętych 350 wniosków. Na podkreślenie zasługuje fakt, że coraz więcej wniosków o wydanie dowodu osobistego jest składanych drogą elektroniczną, a więc wnioskodawcy posiadają profile zaufane i dzięki temu mogą komunikować się z organami administracji publicznej poprzez złożenie tego właśnie wniosku.Małgorzata Ostrowska
Dowód z warstwą elektroniczną jest wyposażony w trzy certyfikaty, m.in. podpisu osobistego. Zastępuje on własnoręczny podpis pod dokumentami. E-dowód ma usprawnić np. załatwianie wszelkich spraw urzędowych przez internet oraz odprawę na lotniskach.
Niestety w tej chwili jeszcze urzędy, organy publiczne, nie dysponują czytnikami do e-dowodów, żeby korzystać z ich funkcjonalności. Myślę, że będzie to proces postępujący i organy będą wdrażały te czytniki. Podobnie jest z placówkami służby zdrowia. Dodam, że ministerstwo zapowiedziało udostępnienie aplikacji, która umożliwi korzystanie z warstwy elektronicznej w zakresie podpisu osobistego.Małgorzata Ostrowska
Wnioski o e-dowody są dostępne elektronicznie, na platformie obywatel.gov.pl, stronie Urzędu Miasta Zielona Góra, a także w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta.
Wniosek składamy osobiście. Trzeba załączyć jedno aktualne zdjęcie, okazać swój dotychczasowy dokument, którym się posługujemy. Na stanowisku pracownik sprawdza te dane, wprowadza do systemu informacje. Jeśli wszystko jest zgodne, dokument idzie do produkcji. Czas oczekiwania na dowód osobisty od dnia złożenia wniosku to 30 dni, natomiast dochodzą do nas informacje, że jest bardzo duże zainteresowanie wymianą dowodów osobistych i tych wniosków w skali Polski jest bardzo dużo. Mogą więc występować małe opóźnienia.Małgorzata Ostrowska
Dowód osobisty z warstwą elektroniczną, tak jak dotychczasowe dokumenty tożsamości, jest ważny 10 lat. Można go wyrobić, nawet jeżeli nasz poprzedni dowód wciąż jest aktualny.