ZIELONA GÓRA:

Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza w Zielonej Górze. Mieszkańcy będą mogli wnosić projekty uchwał

Radni przyjęli przepisy w sprawie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej. Określili, na jakich zasadach mieszkańcy będą mogli składać własne projekty uchwał do rady miasta. Zielonogórzanie będą tworzyć komitety, które zajmą się przygotowaniem projektu uchwały, jego promocją i zbieraniem podpisów poparcia mieszkańców. Projekt uchwały ws. obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej stworzyli radni klubu Koalicji Obywatelskiej.

Marcin Pabierowski, przewodniczący klubu KO wierzy, że dzięki nowej uchwale mieszkańcy rzeczywiście będą bardziej wpływać na to, jakie przepisy są ustanawiane w Zielonej Górze.

Projekt uchwały bardzo trudno napisać. Dzisiaj mamy algorytm postępowania: jak wygląda tytuł, rozwinięcie, uzasadnienie tej uchwały. Każdy sam może o tym przeczytać i nieść pomoc. Mieć ścieżkę postępowania, jak wprowadzać zmiany w mieście, jeśli na przykład chodzi o nazwy ulic, skwery, pomniki czy o pewne rozwiązania typowo społeczne. Dziś jest to otwarte, ja się z tego ogromnie cieszę. Nam, jako klubowi Koalicji Obywatelskiej bardzo na tym zależało. Walczyliśmy o to od stycznia, kiedy ta zmiana była proponowana i dzisiaj udało się to uchwalić.Marcin Pabierowski

Radni nie ominęli jednak burzliwej dyskusji z prezydentem miasta. Adam Urbaniak stwierdził, że postawa Janusza Kubickiego wobec obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej jest niezrozumiała.

To jest obowiązek miasta. Z ustawy o samorządzie gminnym wynika możliwość zgłaszania projektów uchwał także przez mieszkańców. Ale aby to zrobić, konieczne jest przyjęcie uchwały proceduralnej, a pan prezydent takiego projektu uchwały nie przedstawiał. Minął jeden, drugi, trzeci miesiąc. W związku z tym klub radnych Koalicja Obywatelska przedłożył ten projekt uchwały. Spotykaliśmy się z piętrzeniem problemów: a to, że są jakieś wady – zostały one usunięte, a że opinia rady dzielnicy nie jest przedłożona, gdzie zawsze prezydent przekazywał radzie dzielnicy uchwały radnych do opinii.Adam Urbaniak

– Przede wszystkim żal, że cierpią na tym mieszkańcy, którzy nie mogą realizować swoich praw w Zielonej Górze. Ale uchwała została przyjęta, więc można powiedzieć, że wszystko dobre, co się dobrze kończy – dodał Urbaniak.

Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza została uwzględniona w przepisach krajowych. Zadaniem rad miasta jest jednak doprecyzowanie przepisów, które określają, w jaki sposób mieszkańcy mogą zgłaszać swoje projekty uchwał.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00