Nowe substancje psychoaktywne, potocznie nazywane dopalaczami, są jednym z najpoważniejszych zagrożeń naszych czasów. W minionym roku odnotowano ponad 4 tysiące przypadków zatruć tymi środkami. 65 było śmiertelnych, z czego 9 dotyczyło uczniów w wieku od 14 do 19 lat. To pokazuje, że o skutkach zażywania dopalaczy trzeba rozmawiać.
W lutym tego roku Zespół Szkół Akademickich w Zielonej Górze zainaugurował kampanię profilaktyczną „STOP DOP”. Zaangażowali się w nią uczniowie, nauczyciele, a także miasto.
W ocenie nauczycielki ostrzeganie przed dopalaczami jest szczególnie ważne w okresie wakacyjnym. – Zbliża się lato, jest coraz cieplej, już w tym tygodniu niestety mieliśmy pierwsze pokłosie zażycia dopalaczy – mówi w nawiązaniu do ostatnich przypadków zatrucia groźnymi substancjami w Zielonej Górze.
Akcja „STOP DOP” polega na informowaniu o szkodliwości dopalaczy i o tym, gdzie można szukać pomocy w sytuacjach kryzysowych, nie sięgając po środki psychoaktywne. Te dane znajdziemy na stronie stopdop.pl. Oprócz tego szkoła promuje kampanię z pomocą znanych osób, m.in. Joanny Brodzik, kabaretu Hrabi i Ewy Minge. Uczniowie przy współpracy z aktorami Lubuskiego Teatru przygotowali spektakl „Faza Delta”, a najbliższym działaniem będzie bieg profilaktyczny.
Bieg „STOP DOP” wystartuje jutro, 7 czerwca o 12:00 z Parku Poetów.
W kolejnym tygodniu w „Lotniku” odbędą się za to warsztaty dla rodziców. Na nich terapeuta Paweł Hoffman opowie o tym, jak wspierać dzieci w budowaniu poczucia własnej wartości, poznawać jego mocne strony i marzenia. Warsztaty odbędą się 15 czerwca o 10:00.