Wakacje za granicą mogą okazać się świetną przygodą. Pod warunkiem, że nie zakłóci jej np. nasza choroba lub wypadek, a w dodatku będziemy musieli leczyć się na własny koszt. W myśl zasady „przezorny zawsze ubezpieczony” powinniśmy wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. W skali regionu Narodowy Fundusz Zdrowia wydał ich już przeszło 50 tysięcy.
Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego otrzymamy na 3 lata. Dzięki niej nie musimy słono płacić za opiekę zdrowotną.
Jeżeli mamy tę kartę, to element płatności jest uproszczony. Ale pamiętajmy, że w wielu krajach europejskich jest tzw. dopłata pacjenta. Bez względu na to, czy tę kartę posiadamy, czy nie, kazdy musi tę dopłatę uiścić. W wielu krajach to jest zróżnicowane.Piotr Bromber, dyrektor lubuskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia
Prawo do uzyskania karty ma osoba, która jest ubezpieczona. Wniosek można złożyć elektronicznie lub osobiście w oddziale NFZ.
Można przyjść osobiście, ale wcześniej umówić się elektronicznie. Mamy taką aplikację, która daje możliwość umówienia się na wizytę w NFZ-ecie. Siłą rzeczy zaoszczędzamy czas i sposób zarządzania kolejką w zakresie dostępności do Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego jest bardziej sprawny.Piotr Bromber
Karta ubezpieczenia zdrowotnego jest ważna na terenie Unii Europejskiej oraz Islandii. Przed wyjazdem warto też odpowiednio wcześniej dowiedzieć się, jak wygląda system ochrony zdrowia w poszczególnych krajach.