ROZMOWA NA 96 FM:

Potrzebna krew? Zawsze! W środę kolejna okazja

– Wakacje to ciężki okres dla nas – mówi Krzysztof Piwowarczyk z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze. Krew potrzebna jest zawsze, na jednakowym poziomie, a w okresie urlopowym dawców pojawia się mniej.

A jak ktoś chce zacząć oddawać krew? U nas pigułka wiedzy. Mitem jest to, że jak już się raz zdecyduje oddać krew, to potem trzeba ją oddawać regularnie. Jak należy przygotować się do bycia dawcą?

Pamiętajmy, w przeddzień, szczególnie w okresie wakacyjnym, żeby nawadniać swój organizm. Wypijmy ok. 2 litrów wody, soki zagęszczają naszą krew. Woda rozrzedza krew i powoduje, że zabieg trwa krócej. Przychodźmy do punktu wypoczęci. Dzień przed zjedzmy lekki, beztłuszczowy posiłek.Krzysztof Piwowarczyk, RCKiK w Zielonej Górze

Nie należy przychodzić na czczo. Ta zasada dotyczy bowiem nie dawców, a osoby, które oddają krew tylko do laboratorium. Co dyskwalifikuje potencjalnych dawców? Czasowo, np. na pół roku czynią to tatuaże. Podobnie jest z badaniami o charakterze wziernikowym. Krwi nie mogą oddać także osoby biorące leki.

Rozdział tych leków jest szeroki. Antybiotyki, to ok. miesiąc czasu oczekiwania, aż organizm się z nich oczyści. Środki przeciwbólowe, to ok .48 godzin oczekiwania od ostatniego zażycia takiego środka. Przed każdym oddaniem krwi przeprowadzane jest badanie. Lekarz analizuje kwestionariusz, który dostajemy w chwili rejestracji. Jest tam ok. 30 pytań, które dotyczą naszych zachowań, pobytów w szpitalach, krajach tropikalnych, na co chorowaliśmy.Krzysztof Piwowarczyk, RCKiK w Zielonej Górze

Oczywiście są też schorzenia, które dyskwalifikują z oddawania krwi na stałe. Więcej o tym w całej Rozmowie na 96 FM. Dodajmy, że w środę mobilny punkt poboru krwi pojawi się przed Urzędem Marszałkowskim. Życiodajnym płynem będzie można dzielić się od 9:00 do 14:00.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00