ZIELONA GÓRA:

Spójrz w niebo w Ochli i pomyśl życzenie. Przed nami Noc Spadających Gwiazd!

Z sierpniowymi nocami nieodłącznie kojarzą się deszcze meteorów. W tym roku będziemy mogli je podziwiać na niebie 10 sierpnia. Zielonogórska „Noc Spadających Gwiazd” odbędzie się w skansenie w Ochli.

Jest tam dużo otwartej przestrzeni, na której przy dobrej pogodzie z pewnością zobaczymy meteory. Aby warunki obserwacji były jeszcze lepsze, astronomowie udostępnią teleskopy.

To już trzecia Noc Spadających Gwiazd organizowana przez Planetarium Wenus. Drugi raz będziemy w skansenie w Ochli, co oznacza, że to miejsce sprawdziło się idealnie. Jest to duża przestrzeń, co prawda niedaleko miasta, więc łuna świetlna jest widoczna, ale nie przeszkadza ona w oglądaniu tego, co przede wszystkim będziemy obserwować – spadających gwiazd. Będziemy obserwować maksimum aktywności roju meteorytów – Perseidów.Marta Blonkowska, specjalistka ds. marketingu w Planetarium Wenus

Pomiędzy budynkami w muzeum zostanie rozłożony ekran, na którym pokazany będzie film „Apollo 13”. Poza tym swój naukowy pokaz przygotuje Stowarzyszenie Nauczycieli Fizyki SNaFi.

Będzie również oprawa muzyczna. Zaprosiliśmy specjalnego gościa, pana Roberta Letkiewicza, który specjalizuje się w muzyce elektronicznej, stwarzającej klimat sprzyjający obserwacjom nieba i rozmowom o wszechświecie. Będzie to muzyka elektroniczna na żywo, w dwóch blokach.Marta Blonkowska

Na Noc Spadających Gwiazd będzie można dojechać rowerem. Rajd jednośladów wyruszy 10 sierpnia o 19:00 z Placu Bohaterów, a Noc Spadających Gwiazd rozpocznie się o 20:00 i potrwa do północy. Odbędzie się w ramach Lata Muz Wszelakich.

Poniżej – opis stref, które będą przygotowane w Ochli dla miłośników gwiazd.

STREFA GWIAZD i OBSERWACJI

Wydarzenie odbędzie się na polanie przy Skansenie w Ochli, oddalonej kilka kilometrów od centrum miasta. W sprzyjających i komfortowych warunkach uczestnicy będą mieli okazję obserwować maksimum aktywności roju meteorów – Perseidów. Astronomowie obecni na wydarzeniu, będą mieli również, do dyspozycji gości, teleskopy, za pomocą których możliwa będzie obserwacja innych obiektów, m.in. Księżyca. Podczas całego wieczoru narracja prowadzona będzie przez animator Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus, a wszystkim obserwującym, czas umilać będzie koncert muzyki elektronicznej, tworzonej na żywo przez Roberta Letkiewicza. W tej samej strefie będzie można „wysłać” życzenia do spadających gwiazd (do balonów napompowanych helem przywiązywać będziemy „życzenia – gwiazdki” i wraz z ich rosnącą liczbą balony będą się wznosić coraz wyżej.

STREFA KSIĘŻYCA:

W specjalnie przygotowanym miejscu (pomiędzy zabytkowymi zabudowaniami muzeum) rozłożony zostanie ekran, na którym wyświetlać będziemy film „Apollo 13”. W tym miejscu (zgodnie z przygotowanym programem) dwa razy odbędzie się Science Show, które poprowadzą przedstawiciele Stowarzyszenia Nauczycieli Fizyki SNAFI.

STREFA FOLKLORU:

W strefie organizowanej przez Muzeum Etnograficzne, odbędzie się koncert zespołu „Drewno”, wykonującego utwory muzyczne w technice śpiewu białego. Przygotują oni specjalny repertuar o tematyce gwiazd, kosmosu i nieba. Artystyczne show, świetlno-muzyczny performance, zaprezentuje również Patryk Lichota. Do dyspozycji uczestników wydarzenia będzie wystawa muzealna strojów i tkanin, której towarzyszy spektakl muzyczny – słuchowisko o lubuskich tradycjach i ludziach, którzy się tu osiedlili.

Nie zabraknie oczywiście małego poczęstunku w postaci ziemniaków z parnika i ziółek na parze. Rozpalone zostanie także ognisko.

DOJAZD NA WYDARZENIE:

Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem „Rowerem do przodu”, zorganizowany zostanie „Rajd rowerowy na Noc Spadających Gwiazd w Skansenie w Ochli”. Rajd zostanie przygotowany i zrealizowany przez członków stowarzyszenia. Rozpocznie się o godzinie 19.00 na Placu Bohaterów. Uruchomione zostaną również kursy autobusów MZK.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00