W gronie laureatek znalazły się: dr Magdalena Banach-Orłowska z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie; dr Anna Kicińska z Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; dr Barbara Michalec z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN; dr hab. Katarzyna Pernal z Instytutu Fizyki Politechniki Łódzkiej; dr Dorota Pierścińska z Instytutu Technologii Elektronowej; dr Izabela Szafraniak-Wiza z Wydziału Budowy Maszyn i Zarządzania Politechniki Poznańskiej.
Nagrodzono również dwie badaczki z Uniwersytetu Jagiellońskiego: dr Anetę Kaszę z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii i dr hab. Joannę Łojewską z Wydziału Chemii.
Wśród laureatek znalazły się też dwie uczone Uniwersytetu Warszawskiego: dr Barbara Pietka z Wydziału Fizyki i dr Aneta Suwińska z Wydziału Biologii.
“Po powrocie z urlopu macierzyńskiego młode mamy często pozostają w swoistym zawieszeniu. Projekty, w których realizację były zaangażowane przed urlopem macierzyńskim zakończyły się, albo ich miejsce zajął ktoś inny” – zauważa jedna z laureatek, dr Pierścińska.
Podkreśla, że program “Pomost” umożliwi jej kontynuację i rozszerzenie badań podjętych w pracy doktorskiej – przed urodzeniem dziecka – poprzez zapewnienie środków na badania, współpracę naukową i zorganizowanie zespołu badawczego skupionego na konkretnym zagadnieniu.
“Program jest niezwykle potrzebny. Zaledwie co 5 kobieta rozpoczynająca karierę naukową dochodzi do profesury. Z nauki odchodzą utalentowane badaczki, które ze względu na trudne dla zdrowia warunki pracy naukowej, brak wsparcia i problemy związane z powrotem do działalności badawczej po urodzeniu dziecka, decydują się na rezygnację z kariery naukowej” – zaznacza Danuta Pawlak z FNP.
Do udziału w I edycji programu zgłosiło się 79 kandydatek. Wnioski mogli składać również mężczyźni, którzy korzystali z urlopów lub przerw w pracy związanych z posiadaniem dziecka, trwających nieprzerwanie przez co najmniej 6 miesięcy.
Formuła programu opiera się na możliwości prowadzenia badań w niepełnym wymiarze czasu pracy i wsparciu ze strony młodych naukowców w realizacji badań. Ma stworzyć komfortowe warunki pracy, sprzyjające efektywnemu godzeniu roli mamy z pracą naukowca.
“Mam nadzieję, że dzięki temu nowemu programowi, uda nam się stworzyć sprzyjające warunki dla najbardziej utalentowanych naukowców, którzy chcą pogodzić karierę naukową z rodzicielstwem. Dobre warunki pracy badawczej, realizowanej także w niepełnym wymiarze zatrudnienia, pomogą nam w ograniczeniu zjawiska odchodzenia z nauki najzdolniejszych kobiet” – powiedział Michał Pietras, dyrektor programów finansowanych z funduszy strukturalnych FNP.
Nagrodzone badaczki są pierwszymi laureatkami tzw. grantu powrotowego. Wcześniej w ramach programu “Pomost” FNP nagrodziła już kobiety pracujące naukowo w trakcie ciąży.
Do końca 2015 roku, Fundacja przeznaczy ponad 25 mln na złotych na granty dla matek i ojców, którzy chcą po przerwie związanej z opieką nad dzieckiem, wrócić do pracy badawczej. Naukowcy zainteresowani udziałem w II edycji programu i uzyskaniem dofinansowania, mogą zgłaszać swoje wnioski do 15 października br.
Program jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Autor: Źródło: PAP Nauka w Polsce