ZIELONA GÓRA:

Choroba Alzheimera u bliskiego? Spotkaj się z ludźmi, którzy mogą pomóc

Choć najczęściej jest kojarzona z zapominaniem, jej objawy są poważniejsze i bardziej złożone. 21 września obchodzimy Światowy Dzień Choroby Alzheimera. Co wypada o niej wiedzieć i gdzie się zwrócić, jeżeli zmaga się z nią ktoś w naszej rodzinie?

W Zielonej Górze pomocą służy Lubuskie Stowarzyszenia Wsparcia Opiekunów i Osób Dotkniętych Chorobą Alzheimera. Działa na Osiedlu Pomorskim, przy domu Senior-Wigor. Podstawą jego funkcjonowania jest grupa wsparcia.

Nikt nam lepiej nie podpowie niż ludzie, którzy przeszli takie doświadczenia, którzy mają kilka lat opieki za sobą. A z drugiej strony – psycholog, który potrafi to ocenić w sposób neutralny. Wspieramy się nawzajem, uczymy, kształcimy, uczymy też innych ludzi. To niezwykle ważne, by nasze otoczenie rozumiało problemy opiekunów. By rozumiała je administracja samorządowa, państwo, sąsiedzi, ale także najbliższa rodzina, która często tego opiekuna zostawia samego z problemem.Krzysztof Łoziński, wiceprezes Lubuskiego Stowarzyszenia Wsparcia Opiekunów i Osób Dotkniętych Chorobą Alzheimera

Osobą, która z doświadczenia wie, na czym polega choroba Alzheimera, jest prof. Grażyna Miłkowska, prezes stowarzyszenia. W 2008 roku pierwsze symptomy pojawiły się u jej mamy.

Zaczęło się właśnie od nieustannego zapominania: o co pytałam, gdzie co leży. Mamusia ciągle zadawała te same pytania. W momencie, kiedy odszedł tata, a był to właśnie 2008 rok, to wtedy choroba błyskawicznie się rozwinęła. Mówi się często, że jakieś traumatyczne wydarzenia rozwijają tę chorobę. Zaczęły się problemy z zapominaniem, gubieniem się w miejscu, na przykład z nieumiejętnością gotowania. Mamusia bała się gotować, bo mówiła, że chyba sobie nie poradzi, chyba obiadu nie uszykuje. Trwa to jedenasty rok. Mówi się, że choroba trwa od siedmiu do dwunastu, różne są zresztą informacje w tej kwestii.prof. Grażyna Miłkowska

Stowarzyszenie organizuje tzw. białe soboty. To akcja informacyjna, podczas której upowszechnia wiedzę na temat chorób demencyjnych. Pierwszym źródłem informacji, jak uważa prof. Miłkowska, powinien być jednak lekarz rodzinny. To on powinien zasugerować, by pacjent wykonał badania neurologiczne lub psychiatryczne.

Obchody Światowego Dnia Choroby Alzheimera rozpoczną się dziś, 21 września o godzinie 10:00. Miejscem spotkania jest Dzienny Dom „Senior-Wigor” na Osiedlu Pomorskim 28. Program wydarzenia jest dostępny poniżej.

https://www.facebook.com/seniorwigorzg/photos/a.596599367187915/1322835164564328/?type=3&permPage=1

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00