LUBUSKIE:

Na co wydać kolejne pieniądze z Unii? Samorządowcy wysłuchają młodzieży

Dzieci i młodzież głosu nie mają? Nic bardziej mylnego! Urząd marszałkowski już po raz szósty będzie gospodarzem Lubuskiego Sejmiku Młodzieżowego. Spotkanie to nie będzie wyłącznie dyskusją o problemach młodzieży, ale też szansą na odrobinę przydatnej nauki. 

Potrzeby młodzieży to jedna z ważniejszych kwestii dla lubuskiego samorządu. Właśnie dlatego funkcjonują programy stypendialne dla uczniów i studentów. Działa również program „Lubuskie Inicjatywy Młodzieżowe – Budżet Inicjatyw Obywatelskich”. Sejmik dla młodych to zaś okazja, by wsłuchać się w głos lubuskich uczniów.

Część młodzieży, która będzie wcielała się w rolę dziennikarzy, będzie miała możliwość uczestnictwa w warsztatach dziennikarskich. Profesjonaliści, dziennikarze, przekażą informacje, jak właściwie relacjonować obrady sejmiku. Natomiast ta młodzież, która wcieli się w rolę radnych wojewódzkich, najpierw wybierze losowo przynależność do konkretnego klubu. Następnie w klubach będą pracować nad tematyką obrad sejmiku młodzieżowego. W tym roku będą przygotowywać propozycje przedsięwzięć, które można byłoby zrealizować w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej.Teresa Sekuła, dyrektor biura sejmiku województwa lubuskiego

Gośćmi sejmiku będą szkoły, które wygrały w konkursie „Lubuska Szkoła Europejska”. Nagrodzono w nim po trzy szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. W tych placówkach odbywają się teraz lekcje obywatelskie. Laureatem konkursu jest m.in. zielonogórski „Ekonomik”.

W tym roku w ramach projektów unijnych i tych pieniędzy, które otrzymaliśmy, chcieliśmy wyróżnić 20 najlepszych uczniów z naszej szkoły, z najwyższymi średnimi. Mamy tych uczniów dosyć sporo, więc nie było to łatwe. Patrzyliśmy na ich średnie, powyżej 5.0. Z taką młodzieżą zorganizowaliśmy wycieczkę do Warszawy. Była to też część lekcji obywatelskiej. Chcieliśmy, żeby spotkali się z posłami podczas obrad Sejmu.Karol Taraszkiewicz, nauczyciel „Ekonomika”

– Mamy poczucie, że jesteśmy doceniani i zauważani – mówi o młodzieżowym sejmiku Weronika Majewska, uczennica „Ekonomika”. Zdanie to podziela uczeń Hubert Majchrzak.

Obecny samorząd zdecydowanie podchodzi do spraw młodzieży z większym zrozumieniem. Starają się odpowiadać na nasze zapytania, realizować nasze potrzeby, zwłaszcza w postaci projektów obywatelskich czy też tego typu inicjatyw. Praktycznie każda szkoła ma przynajmniej jedną osobę, która zasiada w takim sejmiku. Zbierają często nasze pomysły, przedstawiają je później na obradach.Hubert Majchrzak

VI Lubuski Sejmik Młodzieżowy odbędzie się w poniedziałek, 4 listopada o godzinie 12:00 w urzędzie marszałkowskim.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00