Jak wygląda współpraca uczelni z biznesem? Jak Uniwersytet Zielonogórski dąży do tego, by wiedzę naukowców wykorzystać w lubuskiej gospodarce? Na te pytania odpowiadał w Rozmowie na 96 FM prof. Andrzej Pieczyński.
W ubiegłym tygodniu prorektor ds. rozwoju i współpracy z gospodarką naszej uczelni uczestniczył w podpisaniu porozumienia uczelni z Lubuskim Sejmikiem Gospodarczym. Współpraca ma łączyć naukę i lubuski biznes. W tym tygodniu odbędzie się pierwsze seminarium.
Zaistniała możliwość spotkania się z przedsiębiorcami, przedstawicielami organizacji gospodarczych, w celu przedyskutowania Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego. Aktualnie w konsultacjach jest projekt przedstawiony przez Urząd Marszałkowski. Jest dobra okazja do tego, by posłuchać, jakie są opinie w stosunku do tego projektu. Pani marszałek i zarząd województwa oczekują na oddolne głosy, co sądzą mieszkańcy o Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego do roku 2030, a może i dalej.prof. Andrzej Pieczyński, prorektor ds. rozwoju i współpracy z gospodarką UZ
Prof. Pieczyński uważa, że o innowacyjności będzie można mówić wtedy, kiedy osiągnięcia nauki zostaną wcielone w życie. Firmy powinny widzieć w uczelni partnera, a naukowcy powinni mieć miejsca do wdrożenia wyników badań.
Porozumienie łączy formalnie pewne rzeczy, które już wcześniej nieformalnie już funkcjonowały. My współpracujemy dosyć szeroko z różnymi jednostkami gospodarczymi, natomiast Lubuski Sejmik Gospodarczy jest reprezentantem dużej liczby przedsiębiorstw, które są połączone w różnych stowarzyszeniach, takich jak: Organizacja Pracodawców Ziemi Lubuskiej, czy Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa. Sejmik jest takim przedstawicielem szerokiego spektrum przedsiębiorców i jednostek gospodarczych.prof. Andrzej Pieczyński, prorektor ds. rozwoju i współpracy z gospodarką UZ
W programie także m.in. jak przedsiębiorcy dzielą się wiedzą na uczelni. Rozmowa na 96 FM do zobaczenia na portalu wZielonej.pl i na Facebooku.