Inżynieria to nie tylko maszyny w fabrykach czy konstrukcje budynków. Jest przydatna również wtedy, gdy chodzi o zdrowie. I to niekoniecznie ludzi. Studenci inżynierii biomedycznej na Uniwersytecie Zielonogórskim wykorzystali swoją wiedzę, by skonstruować protezę dla zwierzęcia.
Jako pierwszy taki pomysł zrealizował Filip Andruszkiewicz z Koła Naukowego BioMed UZ. Wykonał protezę dla Reksia, psa z przytuliska w Nowej Soli. Projektem zajęli się również inni studenci.
Dla każdego zwierzęcia proteza jest wykonywana indywidualnie. Zaczyna się od zdjęcia rentgenowskiego lub tomografii łapy. Potem powstaje model urządzenia, które następnie jest przymierzane.
Kolejną protezę łapy otrzyma pies z Żar. Koło naukowe zajmuje się jej projektowaniem. Jednocześnie proteza powstanie w ramach pracy inżynierskiej Natalii Jendrzejczak. Studentka poszukuje zwierzęcia, któremu będzie mogła ją podarować.
Protezy są finansowane przez Parlament Studencki Uniwersytetu Zielonogórskiego. Więcej o projektach koła naukowego inżynierii biomedycznej – w poniższej rozmowie.