ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Jakie lampy ogrodowe?

Odpowiednio dobrane lampy ogrodowe poprawią funkcjonalność posesji, uatrakcyjnią ją i… odstraszą włamywaczy. Jakie lampy wybrać, aby precyzyjnie oświetlić ogród?

Szeroki wybór dostępnych na rynku lamp ogrodowych może przyprawić o istny zawrót głowy. Reflektory, lampy najazdowe, kinkiety w nowoczesnych, fantazyjnych, industrialnych i klasycznych kształtach. Wyboru nie ułatwiają różne temperatury barwowej i odmienne parametry klasy szczelności. Jak dokonać najlepszego wyboru?

Przeznaczenie lamp ogrodowych

Najpopularniejsze rodzaje lamp ogrodowych to:

  • lampy słupkowe z żarówkami ledowymi lub halogenowymi — idealne do oświetlania chodników i ścieżek. Aby zwiększyć komfort użytkowania przestrzeni i wygenerować oszczędności, sięgnij po te wyposażone w czujnik ruchu;
  • reflektory — precyzyjnie oświetlą ścieżkę, elewację budynku, ogrodową roślinność i wszystkie elementy przestrzeni, które chciałbyś szczególnie podkreślić. Estetycznie wykonane i trwałe będą nie tylko praktycznym, ale również dekoracyjnym elementem przestrzeni;
  • kinkiety to niezastąpione rozwiązanie do oświetlania elewacji budynków (np. garażu czy domu) oraz ogrodzenia;
  • lampy najazdowe to świetne rozwiązanie do oświetlenia drogi dojazdowej, kamiennej ścieżki czy chodnika. Montowane w podłożu, z powodzeniem wytrzymają nacisk samochodu.

Estetyka lamp do ogrodu

Wśród dostępnych na rynku modeli lamp ogrodowych znajdziesz te o klasycznej, nowoczesnej, industrialnej i minimalistycznej stylistyce. To, które z nich warto wybrać, zależy jednak wyłącznie od Twoich preferencji i aktualnej aranżacji ogrodu. Jeśli zależy Ci na tym, aby przestrzeń wyglądała spójnie i harmonię, pozostań wierny jednemu stylowi.

Klasa szczelności lamp ogrodowych

W przypadku lamp ogrodowych, narażonych na działanie niskich temperatur, opadów, silnego wiatru i wilgoci gwarancją satysfakcjonującego użytkowania jest odpowiednia klasa szczelności.

Określa ją złożony z dwóch cyfr symbol IP. Pierwsza definiuje poziom ochrony przed wnikaniem pyłu (skala od 0 do 6), druga — przed wnikaniem cieczy (skala od 0 do 9).

  • Klasa szczelności IP44 zapewnia ochronę przed deszczem.
  • Klasa szczelności IP54 chroni lampę nie tylko przed deszczem, ale także przed pyłem.
  • Jeśli wybierzesz lampę o klasie szczelności IP65, będzie chroniona przed strumieniami wody.
  • Wysoka klasa IP67 zapewnia ochronę także przed zanurzeniem, a nawet zatopieniem. Jest ona szczególnie polecana w przypadku montowanych bezpośrednio w ziemi lamp najazdowych i lamp w oczkach wodnych.
  • Klasa szczelności IP68 chroni lampę przy całkowitym zanurzeniu i wysokim ciśnieniu wody.

Temperatura barwowa lamp ogrodowych

Wybierając lampy, zwróć również uwagę na temperaturę barwową żarówek.

  • Światło ciepłe (o temperaturze barwowej poniżej 3300) wprowadzi do ogrodu atmosferę tajemniczości, intymności i romantyzmu. To o neutralnej barwie (temperatura barwowa od 3300 K do 5300) zapewni precyzyjne odzwierciedlenie barw i struktury roślinności.
  • Lampa emitująca chłodne światło (o temperaturze barwowej powyżej 5300 K) pomoże osiągnąć efekt niebieskiej poświaty, przypominającej promienie księżyca.

źródło: https://www.unilight.com.pl/lampy-zewnetrzne/ogrodowe/

materiały prasowe
materiały prasowe
Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00