POLSKA I ŚWIAT:

Najzdolniejsi dostali po 28 tys.

Jedna ze stypendystek, biochemiczka z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN w Warszawie Magdalena Lebiedzińska powiedziała PAP, że dzięki funduszom zamierza kontynuować swoje badania nad groźnymi procesami chemicznymi, zachodzącymi w ludzkich komórkach. “Przedmiotem moich badań jest stres oksydacyjny. To jest taki stan w komórce, w którym występuje nadprodukcja reaktywnych form tlenów, potocznie nazywanych wolnymi rodnikami. Te reaktywne formy tlenu niszczą komórki. Badam to zjawisko zwłaszcza w metabolizmie mitochondriów” – wyjaśniła Lebiedzińska.

Jak powiedziała, wolne rodniki mogą być spowodowane mutacją w DNA komórki, znajdującego się nie tylko w jądrze, ale także w mitochondriach. Tego typu zaburzenia prowadzą do zakłócenia gospodarki energetycznej komórek i powodują śmiertelne choroby wielu narządów. Na te choroby cierpią zwłaszcza dzieci. Zrozumienie mechanizmu powstawania stresu oksydacyjnego może pomóc w znalezieniu terapii dla tych pacjentów.

Jak powiedziała Lebiedzińska, właśnie ukończyła pracę doktorską, w której przedstawiła rezultaty swoich badań nad mechanizmem powstawania i przebiegiem stresu oksydacyjnego w mitochondriach – zidentyfikowała “szlak” zmian białek w trakcie tego procesu. “Chciałabym pójść dalej w tę stronę i być może znaleźć punkt zaczepienia w tym szlaku, żeby móc ewentualnie wpłynąć na jakieś konkretne białko z tego szlaku, żeby być może w przyszłości umieć zmniejszyć stres oksydacyjny i w ten sposób zahamować rozwój tych chorób lub przynajmniej ulżyć tym pacjentom w cierpieniu” – wyjaśniła.

Z kolei elektronik z Politechniki Wrocławskiej Dominik Jurków, buduje wielowarstwowe układy elektroniczne na ceramicznych podstawach. “Folie ceramiczne, które przypominają trochę kartkę papieru, więc nie są tak kruche jak normalna ceramika, obrabia się za pomocą różnych urządzeń, np. frezarek lub laserów, w ten sposób powstają w nich kanały, komory i inne struktury trójwymiarowe. Następnie na powierzchnię folii nanosi się różnego rodzaju warstwy elektryczne – ścieżki przewodzące, rezystory, kondensatory, cewki. Te folie następnie składa się w stos i laminuje, czyli łączy. Następnie się je wypala. W ten sposób uzyskujemy już bardzo twardą ceramikę, która jest odporna na wilgotność, żrące kwasy” – powiedział PAP Jurków.

Jak wyjaśnił, układy złożone z jednolitych ceramicznych warstw mogą pracować w zmieniającym się środowisku, bo są mniej podatne na zmiany temperatur. Po pierwsze, każda z warstw tak samo reaguje na gorąco i zimno, maleje więc ryzyko rozdzielenia się ich w porównaniu do warstw z różnych materiałów. Poza tym, w przypadku urządzeń zaprojektowanych do pracy w ekstremalnym zimnie (np. na zewnątrz kadłuba samolotu), dolną warstwę może stanowić grzejnik, który podwyższa temperaturę reszty elektroniki i umożliwia jej stabilną pracę. Tę technologię już zaczynają stosować firmy – w tym jedna, z którą Jurków współpracuje w ramach jednego ze swoich projektów badawczych.

Stypendia otrzymali także przedstawiciele nauk humanistycznych. Prawniczka z Instytutu Nauk Prawnych PAN w Warszawie dr Jelena Kondratiewa-Bryzik, zajmuje się prawem międzynarodowym i regulacjami dotyczącymi praw człowieka.

“Bardzo interesuję się prawem dotyczącym nowych technologii, m.in. biotechnologii. Chciałabym napisać pracę na temat uregulowań dotyczących klonowania w prawie międzynarodowym i porozumieniach dotyczących praw człowieka. Chcę podjąć próbę znalezienia balansu między interesem jednostki a interesem społecznym” – powiedziała Kondratiewa-Bryzik.

Prawniczka przypomniała, że w polskim Sejmie czeka na omówienie kilka projektów ustaw dotyczących zapłodnienia in vitro i trwa dyskusja na temat podpisania przez Polskę tzw. konwencji bioetycznej, więc temat ten jest aktualny. przyznała, że bardzo trudne jest tworzenie regulacji w kwestiach dyskusyjnych etycznie, jak np. wykorzystanie zarodkowych komórek macierzystych w terapii.

“Jest to bardzo trudne, ale obawiam się, że nie ma wyjścia. Trzeba próbować jakieś regulacje stworzyć, bo to już istnieje. Niezależnie od naszej oceny tych zabiegów, one już na świecie są wykonywane. Jeżeli będzie w tym obszarze próżnia prawna, to nie wyniknie z tego nic dobrego” – powiedziała Kondratiewa-Bryzik.

Stypendia dla młodych naukowców START przyznawane są od 19 lat. Można je przeznaczyć na dowolny cel. W tym roku pierwszy raz jeden z laureatów – lekarz z Centrum Onkologii w Warszawie Michał Kamiński, którego dokonania zostały szczególnie wysoko ocenione przez jury – otrzymał stypendium podwyższone do 36 tys. zł. Dodatkowe środki pochodzą z przekazanego w ubiegłym roku Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej 1 proc. podatku.

Autor: Źródło: PAP Nauka w Polsce

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00