LUBUSKIE:

Konwent Marszałków: rozmowy o epidemii, gospodarce i administracji

W Lubniewicach powoli kończą się obrady Konwentu Marszałków. Przedstawiciele samorządów polskich województw spotkali się, by dyskutować o problemach ochrony zdrowia, gospodarki i programie funduszy unijnych na lata 2021-2027. Towarzyszyli im eksperci i członkowie instytucji Unii Europejskiej.

Jednym z prelegentów był prof. Andrzej Horban, konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych. Poruszył temat związany oczywiście z pandemią koronawirusa, a konkretnie – drugą falą zachorowań przewidywaną na jesień.

Na pewno pierwsza się jeszcze nie skończyła, bo ta pierwsza fala została w Polsce bardzo spłaszczona. Miejmy nadzieję, że uda nam się utrzymać to zjawisko pod kontrolą. Warunki są bardzo proste. Po pierwsze: tak zwany dystans społeczny, czyli dwa metry jeden od drugiego. Jeżeli nie jesteśmy w stanie tego dystansu zachować – nosimy maski. I etykieta kaszlu, etykieta oddychania – nie plujmy drugiemu obywatelowi w twarz, nie oddychajmy mu prosto w twarz, bo możemy go zarazić. I ostatnia rzecz: myjmy ręce.

Marszałkowie, oprócz spraw związanych bezpośrednio z programem konwentu, skupili się również na innych ważnych tematach. Chodzi np. o kwestię nowego podziału administracyjnego – wyłączenie Warszawy z województwa mazowieckiego. Krytycznie ten pomysł ocenił Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

Przyjmuję w całości argumenty marszałka Adama Struzika, który wylistował argumenty merytoryczne, mówiące o tym, że jest to po prostu błąd, jeśli ktoś chciałby tego dokonać. Powstaną dwa regiony: stołeczny – niezwykle bogaty, niezwykle dobrze rozwijający się i drugi – bardzo biedny, chyba wręcz najbiedniejszy w Polsce, jeśli pozbawić Mazowsze tego jądra w postaci metropolii warszawskiej.

Na Facebooku Radia Index możecie zobaczyć rozmowy także z innymi gośćmi Konwentu Marszałków, m.in. Olgierdem Łukaszewiczem – aktorem i założycielem fundacji „My Obywatele Unii Europejskiej” i Markiem Prawdą, dyrektorem przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00