ZIELONA GÓRA:

Poznajmy bliżej lokalne winiarstwo – na winnicach i w muzeum [Visit Zielona Góra]

Winobranie już całkiem blisko, a to skłania nas do przedstawienia kilku faktów związanych z tradycjami winiarskimi w okolicach Zielonej Góry. Tradycja uprawy winorośli sięga XII wieku i została reaktywowana w czasach współczesnych. Wokół miasta, a także w regionie działa w sumie kilkadziesiąt winnic. Przeszłość i teraźniejszość zielonogórskiego i lubuskiego winiarstwa możemy poznać na wiele sposobów.

W trakcie Winobrania przy ratuszu pojawią się stoiska lokalnych winiarzy. Ofertę lubuskich winnic poznamy również dzięki wycieczkom. Specjalne autokary, tzw. winobusy, będą rozpoczynać kursy z parkingu przy filharmonii.

Odwiedzając lokalne winnice, spotkacie się z gospodarzami tych miejsc, którzy z przyjemnością przybliżą wam historię i kulturę uprawy winorośli w naszym mieście. Ciekawym punktem programu tegorocznego Winobrania jest także zwiedzanie zabytkowej piwnicy winiarskiej zlokalizowanej przy ulicy Wodnej 32. W tym miejscu też będą przeprowadzane i komentowane degustacje.

Godne uwagi jest także Muzeum Wina, które mieści się w piwnicach Muzeum Ziemi Lubuskiej. To jedna ze stałych wystaw na terenie instytucji.

Muzeum Wina, jak sama nazwa wskazuje, prezentuje tematykę winiarską i jest jedynym tego typu dziełem w kraju. W kolekcji znajdziemy między innymi narzędzia i naczynia związane z produkcją wina, takie jak na przykład prasy winiarskie, beczki czy też konwie. Uzupełnieniem wystawy są dzieła sztuki współczesnej związane z winiarstwem.

Podczas Winobrania w muzeum zostaną otwarte dwie wystawy czasowe: „Winnica Gostchorze” z cyklu „Winnice lubuskie. Wczoraj i dziś” oraz „Plakat winobraniowy z lat 1965-2020”. Obie będą miały premierę w środę, 9 września o 17:00.

O tradycjach winiarskich i wystawach Muzeum Ziemi Lubuskiej posłuchacie w całości audycji „Visit Zielona Góra”.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00