Polskie stanowisko zakłada przede wszystkim wypracowanie takich mechanizmów, które będą sprzyjać pełnemu wykorzystaniu kapitału intelektualnego w UE. Osiągnąć to chce m.in. przez uproszczenie procedur ubiegania się o fundusze na badania i ułatwienie dostępu do nich mniejszym ośrodkom. Pomóc ma też ujednolicenie zasad przyznawania dofinansowania z programu ramowego oraz ze środków strukturalnych.
W czasie polskiego przewodnictwa będą się też rozstrzygały losy jednego z największych projektów badawczych Unii o nazwie ITER, czyli programu rozwoju energetyki termojądrowej. Jest on realizowany z wielkim rozmachem. Jak przypomniała minister nauki, z 2,5 mld euro na wszystkie przedsięwzięcia badawcze związane z energetyką jądrową, 2,2 mld euro przeznaczono właśnie dla ITER. Mimo tego pojawiły się problemy z płynnością finansową.
“Potrzebny jest kompromis państw członkowskich w sprawie finansowania programu ITER w najbliższych dwóch latach” – powiedziała Kudrycka. W czasie spotkań i rozmów, organizowanych w czasie polskiego przewodnictwa, Unia będzie się starała ten kompromis wypracować. Wkrótce ma ponadto ruszyć debata na temat modernizacji uniwersytetów. “Niebawem ma zostać ogłoszony projekt unijnego rankingu uniwersytetów” – poinformowała minister nauki. Jak wyjaśniła, ranking obejmie uniwersytety na całym świecie, a oceniać będzie m.in. ich potencjał innowacyjny, umiędzynarodowienie, jakość kształcenia i powiązanie z regionalną społecznością i gospodarką.
Polska przygotuje podczas swojego przewodnictwa kilka spotkań poświęconych problematyce nauki i szkolnictwa wyższego. 20 lipca w Sopocie odbędzie się konferencja ministerialna na temat Europejskiej Przestrzeni Badawczej. Dzień później, również w Sopocie, zbierze się Rada UE ds. Konkurencyjności. Sopot będzie też gościł 24 i 25 października konferencję na temat modernizacji uniwersytetów. Z kolei w Warszawie 26 i 27 września zaplanowano spotkanie poświęcone unijnemu programowi stypendialnemu dla naukowców “Marie Curie” i zjazd jego uczestników. Odbędzie się też wiele zebrań eksperckich, poświęconych poszczególnym zagadnieniom polityki naukowej i akademickiej UW oraz trzy formalne spotkania w Brukseli: dwa posiedzenia Rady UE ds. Konkurencyjności we wrześniu i w grudniu oraz Rady UE ds. Edukacji, Młodzieży, Kultury i Sportu w listopadzie.
Autor: Źródło: PAP Nauka w Polsce