Do końca listopada w całej Polsce będzie trwał Powszechny Spis Rolny. To badanie, którego celem jest zebranie informacji o stanie rolnictwa w kraju. Te dane w przyszłości posłużą m.in. do negocjowania wielkości i rodzaju dopłat z Unii Europejskiej, pokażą też, jak działalność rolnicza wpływa na środowisko i klimat. W województwie lubuskim spis obejmie ponad 23 tysiące gospodarstw.
Udział w spisie rolnym jest obowiązkowy. Rolnicy muszą odpowiedzieć na pytania zawarte w formularzu. Dotyczą one np. powierzchni upraw, posiadanych zwierząt i maszyn czy działalności gospodarczej. Co ważne, urzędy statystyczne nie zbierają danych o majątku rolników.
Podstawową metodą udziału w spisie jest tzw. samospis internetowy. Na stronie spisrolny.gov.pl znajduje się aplikacja, za pomocą której rolnik wypełnia formularz spisowy. Inna forma to odpowiedzi na pytania w wywiadzie telefonicznym.
Stanowiska do spisu internetowego przygotowały również urzędy gmin i urzędy statystyczne. Są oznaczone plakatem Powszechnego Spisu Rolnego.
Jeśli któreś z gospodarstw odmówi udziału w spisie, przewidziane są kary finansowe.