Dzisiejsza al. Niepodległości (dawniej Bahnhofstrasse) była niegdyś aleją obsadzoną szpalerem drzew i była główną osią komunikacyjną miasta. Łączyła śródmieście z dworcem kolejowym, a dzięki temu stała się najpiękniejszą, willową i prestiżową aleją, przy której budowali się najbardziej znamienici mieszkańcy Grünbergu. Znajdowała się tam także największa prywatna klinika.
W latach 20. XX w. cała posesja przy dawnej Bahnofstrasse 3-4 należała do dra n. med. Friedricha Brucksa. Na jego zlecenie tuż obok eklektycznej kamienicy z końca XIX w. przy dzisiejszej al. Niepodległości 7 została wybudowana jego prywatna klinika medyczna. Na miejscu dzisiejszego placu wzniesiono niski dwukondygnacyjny budynek, w których mieściły się pomieszczenia lekarskie.
Wyrazistym detalem elewacji frontowej był centralnie umieszczony ryzalit z balkonem podpartym kolumnami, w którym znajdowało się główne wejście. Sam budynek nie posiadał żadnych zdobień i detali architektonicznych, jednak jego wysmakowana prostota doskonale współgrała z otoczeniem. Przed budynkiem znajdował się okazały zielony skwer z miejscem wypoczynkowym, a całość terenu była otoczona kutym żelaznym płotem. W następnych latach połączono wszystkie nieruchomości dra Brucksa w jedną całość tworząc kompleks medyczny.
Lecznica przetrwała zawieruchę wojenną, a po zakończeniu II wojny światowej w budynkach dawnej kliniki dra Brucksa powstała pierwsza miejsca lecznica. W niskim, nieistniejącym już domu znajdowały się gabinety specjalistyczne, sale konferencyjne oraz zaplecze. W dn. 10.08.1945 r. komendant gen. Borysow przekazał Polakom szpital przy al. Niepodległości, a jego dyrektorem został Józef Tymiński, oddelegowany przez Wojewódzki Urząd Zdrowia w Poznaniu. To właśnie w tym miejscu do 1974 r. rodzili się zielonogórzanie. Porody przyjmowano w wysokim budynku, gdzie był trakt porodowy oraz sala operacyjna. Dziś po budynku nie ma już ślady, a w jego miejscu jest aktualnie pusty plac, na którym ustawiany jest latem ogródek konsumpcyjny.
Tekst:
dr Grzegorz Biszczanik – historyk, filokartysta, znawca dziejów Zielonej Góry