Jak wyglądał mijający, 2020 rok z perspektywy radnych miasta? Jakie były najważniejsze inwestycje, wydarzenia i sprawy w ciągu ostatnich 12 miesięcy?
Nieuniknionym tematem był z pewnością koronawirus. To z powodu pandemii rada miasta obradowała zdalnie, na odległość odbywały się też lekcje w szkołach. Swoimi spostrzeżeniami z prowadzenia zajęć online podzielił się nauczyciel wiedzy o społeczeństwie i radny Jacek Budziński. Przyznał, że uczniowie chętnie zabierali głos na polityczne tematy.
W tym roku nie została zorganizowana kolejna edycja budżetu obywatelskiego. – Powiedziałbym, że porażką roku było to, że z powodu COVID-u bardzo wiele inwestycji, nie tylko budżetu obywatelskiego, przesunęło się – uważa Andrzej Brachmański, radny klubu Zielona Razem.
Ze względu na ognisko zakażenia doszło jednak do ewakuacji Domu Kombatanta. Czterodniową akcję nadzorował wojewoda. Pensjonariusze trafili m.in. do szpitali w Gorzowie i Drezdenku. Zmieniły się też władze DPS-u – nową dyrektor została Wioletta Baziuk.
Kolejny krok przybliżył miasto do budowy południowej obwodnicy. Wojewoda Władysław Dajczak podpisał zgodę na jej budowę. O zasadności i zaletach tej inwestycji mówił radny Koalicji Obywatelskiej, Marcin Pabierowski.
Ten rok upłynął również pod znakiem inwestycji w dzielnicy Nowe Miasto. Zrewitalizowany został park w Zatoniu, powstał również budynek przychodni w Ochli.
Inwestycje związane z przyrodą? Tymi zajmował się niezależny radny Paweł Zalewski. Wraz z przyrodnikami przygotował wniosek o utworzenie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego „Dolina Gęśnika”. Drugą inicjatywą były zielone przystanki – zadanie wybrane przez mieszkańców w budżecie obywatelskim. Radny zwrócił też uwagę na tradycje Zielonej Góry i pozytywnie ocenił tegoroczne Winobranie.
A czym Wy jesteście zaskoczeni, a może rozczarowani w tym roku? Dajcie znać na radiowym Facebooku.