Od pomysłu do biznesu! Takim hasłem opatrzone są wszystkie poradniki dotyczące przedsiębiorczości. Jednak warto je zastosować w praktyce, o czym przekonują Karol Dąbrowski, dyrektor Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii UZ (CPTT UZ) i dr hab. inż. Sławomir Kłos, prof. UZ, Pełnomocnik Rektora ds. Przedsiębiorczości Akademickiej.
Dla studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego udział w szkoleniach organizowanych przez CPTT UZ i pierwszym konkursie „Klakson” jest świetną „rozbiegówką” w wyścigu po biznesowy sukces.
Co robimy? Wspólnie z CPTT ogłosiliśmy w tym roku pierwszą edycję konkursu „Klakson”, [po rozstrzygnięciu, którego] trzy koła naukowe dostały wsparcie na poziomie 45 tyś. zł. Oczekujemy, że wynikiem [pracy laureatów], powstaną produkty, które będzie można skomercjalizować. Świetna sprawa – 45 tyś. zł na wykonanie prototypu. W porównaniu do [innych] projektów, gdzie firmy muszą [same] starać się o bon na innowację, Centrum prowadzi ten konkurs i jego rozliczenie. Koła naukowe zgłaszają zapotrzebowanie, a my przygotowujemy pod nich plany zakupowe i prowadzimy za rękę.
Okres studiów jest dobrym czasem na rozkręcenie własnego biznesu. Aktywność w Kołach Naukowych sprzyja tzw. “burzy mózgów” i kiełkowaniu pomysłów na własny startup. Nawet jeśli komuś się nie powiedzie za pierwszym razem, to nabierze doświadczenia, które będzie owocować w przyszłej karierze zawodowej.
Bardzo nam zależy na tym, tak jak Pan profesor powiedział, żeby część studentów założyła tą [własną] działalność. Jeszcze istotna kwestia, nawet jak komuś się nie powiedzie, jeśli prowadził firmę przez dwa, trzy lata, to nabierze takiego doświadczenia, że znalezienie pracy na stanowisku menadżerskim lub kierowniczym nie będzie żadnym kłopotem. Nikt nie urodził się przedsiębiorcą czy naukowcem, to zdobywa się razem z doświadczeniem.
Centrum skupia się między innymi na stymulowaniu innowacyjności, promowaniu przedsiębiorczości oraz koordynowaniu wymiany informacji i doświadczeń pomiędzy Uniwersytetem Zielonogórskim a przemysłem.
W połowie lat 90-tych ubiegłego wieku [w Polsce] zrodziła się chęć wykorzystania potencjału jaki jest w nauce, również do wykorzystania w biznesie. Stąd zrodziła się potrzeba zaistnienia takich Centrów Transferu Technologii, a nasze Centrum zielonogórskie było jednym z pierwszych. My wyróżniamy się jeszcze tym, że oprócz typowego transferu stawiamy też na przedsiębiorczość. Po to funkcjonujemy, żeby wspierać, komercjalizować i nawiązywać współpracę, i być pomostem między nauką a biznesem.
Cała rozmowa z gośćmi Kwadransa Akademickiego, Karolem Dąbrowskim, dyrektorem Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii UZ (CPTT UZ) i dr hab. inż. Sławomir Kłos, prof. UZ, Pełnomocnikiem Rektora ds. Przedsiębiorczości Akademickiej dostępna jest na portalu wzielonej.pl i radiowym Facebooku.
Program Kwadrans Akademicki w każdy czwartek po godzinie 14:00, na radiowej antenie 96fm i Facebooku Radia Index.