– W ramach priorytetów (polityki zagranicznej województwa-red.) dużą wagę przykładamy do współpracy z naszym zachodnim sąsiadem, szczególnie z dwoma regionami partnerskimi, z Brandenburgią i Saksonią – powiedział Tomasz Gierczak. Dodał również, że współpraca opiera się na kilku głównych filarach. Są to m.in. współpraca pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego (umowy mają podpisane wszystkie powiaty, 58 miast oraz 96 gmin lubuskich). Drugi filar to euroregiony, Pro Europa Viadrina i Sprewa-Nysa-Bóbr. W ramach tych euroregionów jest realizowany program współpracy trans granicznej. Pieniądze trafiają m.in. na edukację, kulturę i infrastrukturę. Szczególnie ważny jest ostatni punkt, bowiem dzięki niemu poprawia się komunikacja w regionach. Dotychczas rozdysponowano 97 milionów euro na program z Brandenburgią i 65 milionów euro na program z Saksonią.
Pomiędzy regionami odbywają się również spotkania, w których biorą udział władze i pracownicy regionów. Celem spotkań jest ustalanie priorytetów współpracy. Najbliższe spotkanie zaplanowano na 15. października. Spotkają się przedstawiciele Departamentów Województwa Lubuskiego i ministerstw Saksonii. W listopadzie planowane jest spotkanie z przedstawicielami Brandenburgii. Obecnie najważniejsze kwestie to połączenia kolejowe pomiędzy Zieloną Góra a Berlinem oraz pomiędzy Gorzowem a Berlinem. Istotna jest również kwestia połączeń mostowych.
Ostatnia kwestia, która została poruszona przez T. Gierczaka odnosiła się do edukacji i oświaty. Przypomniał on, że pomiędzy naszymi regionami następuje wymiana uczniów i nauczycieli. Ci ostatni, w landach niemieckich uczą dzieci języka polskiego.
Autor: Jakub Suszka