Cóż to takiego? Wyjaśnił nam to Janusz Mucha, współwłaściciel Zielonej Jadłodajni: – Jest to archaiczny śpiew charakterystyczny dla ludów słowiańskich, nieznoszący mikrofonu, nazywany też śpiewokrzykiem. – Według naszego rozmówcy taką formę wokalną można znaleźć m.in. w twórczości Kapeli Ze Wsi Warszawa, jednak w nieco nowocześniejszej formie. Występująca w czwartek zielonogórska grupa Drewno, zaprezentuje go w zdecydowanie tradycyjniejszej formie.
Sam zespół działa już od kilku lat. W jego skład wchodzą bardzo różne osoby, które połączyła pasja do śpiewu białego. Ciekawostką jest to, że wciąż są otwarci na poszerzenie składu o ludzi dzielących ich zainteresowania muzyczne, którzy czują się na siłach by spróbować się w tej ciekawej formie muzycznej.
Ich czwartkowy występ w Zielonej Jadłodajni nie będzie jednak koncertem w klasycznym rozumieniu tego słowa. – Sami określają go jako próba otwartą po to, aby pokazać jak się ten śpiew tworzy. – wyjaśnia Janusz Mucha. A ów koncert/próba otwarta, rozpocznie się w czwartek, 8 września o godzinie 20, w ogródku Zielonej Jadłodajni. Wstęp na to wydarzenie jest wolny.
Autor: Michał Cierniak