LUBUSKIE:

Turystyka w województwie lubuskim

Ofertę turystyczną lubuskiego można podzielić na trzy główne obszary. Są to przyroda, przygoda oraz historia. –Jeżeli chodzi o przyrodę to jest to województwo wyjątkowe. Jego wyjątkowość polega na tym, że mamy bardzo dużo obszarów przyrody chronionej. Mamy dwa parki, jeden to Park Narodowy ,,Ujście Warty”, drugi to fragment Drwęckiego Parku Narodowego – mówi Aleksandra Mrozek, kierownik  Wydziału Turystyki Regionalnej w Urzędzie Marszałkowskim.
Poza parkami narodowymi, na terenie lubuskiego znajduje się również 8 parków krajobrazowych. O wyjątkowości regionu świadczy też fakt, że 50 procent jego terenów stanowią lasy. Dzięki polodowcowej historii, w lubuskim możemy pochwalić się także liczbą prawie 700 jezior.
Również w obszarze historii mamy się czym pochwalić. – Tak szczęśliwie się złożyło, że historia w miarę zachowała nasz region. Mamy na terenie województwa lubuskiego doskonale zachowane obiekty kultury sakralnej, mamy zachowane fortyfikacje, mamy sporo obiektów rezydencjonalnych.-dodaje pani kierownik.

Wśród najbardziej znanych obiektów historycznych należy wspomnieć o Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym. Obiekt powstawał w latach 1934-44 i miał stanowić dla Niemiec ochronę wschodniej granicy. Sieć podziemnych korytarzy liczy w sumie 30 kilometrów. Podziemia odcinka centralnego MRU są obecnie rezerwatem nietoperzy. Część obiektów MRU została dopuszczona do zwiedzania.

Jeżeli chodzi o przygodę to każdy, kto zawita do województwa lubuskiego nie powinien się nudzić. Miłośnicy wędrówek mogą wybierać spośród szlaków kajakowych, rowerowych, konnych, pieszych i przede wszystkim szlaków do nordic walkingu. Dla miłośników napoju bogów  przygotowano Lubuski Szlak Wina i Miodu.

W ocenie Aleksandry Mrozek, województwo lubuskie szczególnie dobrze nadaje się do tzw. turystyki weekendowej. –Wydział Turystyki przygotował sześć takich ofert, (…)  zaczynając od oferty związanej z tradycjami wina i miodu. Teraz rozwija się enoturystyka, gdzie nasi winiarze dają możliwości poznania winnic i pracy na winnicach i też możliwości degustacji tych trunków. – Poza atrakcjami związanymi z winem, dzięki dużej lesistości istnieje spora oferta związana z myślistwem. Ta forma spędzania wolnego czasu cieszy się powodzeniem szczególnie wśród Niemców, Francuzów i Danii. -Mamy na terenie województwa zorganizowane biura polowań, które świadczą  taki pakiet usług dla tych zainteresowanych- mówi A. Mrozek.
Nie można oczywiście zapominać takich imprezach jak Przystanek Woodstock, Zlot Obywateli Rzeczpospolitej Ptasiej i Noc Nenufarów.

Więcej szczegółów na temat turystyki w województwie lubuskim znajdziecie na stronie www.lubuskie.pl.

Autor: Jakub Suszka

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00