Od września pacjenci zgłaszający się na Szpitalny Oddział Ratunkowy są przyjmowani do szpitala poprzez system triażowania. Przy głównym wejściu od ul. Wazów powstał Obszar Przyjęć i Segregacji Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. W jego skład wchodzi punkt triaż, poczekalnia oraz rejestracja.
Jak mówi Kierownik Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Szymon Michniewicz, szpital korzysta z tej metody od wielu lat, więc medyczne zasady przyjmowania pacjentów nie uległy zmianie.
Zmieniła się jednak organizacja i droga, jaką pacjent będzie miał do przejścia zanim dotrze pod opiekę lekarza oddziału ratunkowego.
Jak przyznaje Szymon Michniewicz, system triażu usprawnia pierwszy kontakt pacjenta z personelem medycznym. To triażysta, czyli doświadczony ratownik lub ratowniczka, ocenia stan kliniczny pacjenta i ustala jak szybko powinien trafić pod opiekę personelu medycznego. Zapytaliśmy triażystkę Anastazję Graczyk, jak na ten system reagują pacjenci.
Jak podkreślają medycy, system triażu nie jest sposobem na budowanie kolejki – to pilność przypadku decyduje o tym, kiedy pacjent zostanie przyjęty.
Materiał przygotowała Izabela Budakowska