Tylko w pierwszym półroczu w naszym województwie w wypadkach przy pracy ucierpiało 669 osób z czego 4. z nich śmiertelnie. W niektórych branżach wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do tego typu incydentu. Co zrobić, gdy już tak się stanie? Jakie świadczenia powypadkowe z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymać?
Okazuje się, ze osoba, która ulegnie wypadkowi w pracy może liczyć na jednorazowe odszkodowanie z ZUS – które w wypadku śmierci należy się także członkom rodziny – a także na rentę z tytułu niezdolności do pracy, rentę szkoleniową i dodatek pielęgnacyjny. Tłumaczy Agata Muchowska, rzecznik prasowy ZUS.
W przeciwieństwie do zwykłej renty, gdzie trzeba wykazać odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy, w przypadku rent wypadkowych świadczenie przysługuje nawet, gdy wypadek wydarzy się w pierwszym dniu pracy.
ZUS nie może jednak wypłacić żadnego świadczenia powypadkowego jeśli okaże się, że pracownik umyślnie lub na skutek rażącego niedbalstwa naruszył przepisy o ochronie życia i zdrowia, i udowodniono, że to była jedyna przyczyna wypadku. Lub jeśli przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku, czyli był np. nietrzeźwy lub pod wpływem środków odurzających.