UCZELNIA:

Minister pisze do wykładowców i studentów

Inauguracja roku akademickiego jest jak otwarcie nowego rozdziału w cywilizacyjnym i technologicznym rozwoju kraju. Dzisiaj, 1 października 2011 r., bez wątpienia możemy stwierdzić, że otwieramy nie tylko rozdział, ale nowy, niezapisany tom. Koncepcja tego tomu jest nam wszystkim znana, wypracowywaliśmy ją wspólnie przez cztery ostatnie lata, dzieląc się wiedzą i spostrzeżeniami, czerpiąc z przemyśleń i doświadczeń różnych środowisk, angażując kadrę dydaktyczną, naukowców, przedsiębiorców, studentów i doktorantów. Podjęty wspólnie wysiłek zaowocował nowymi przepisami ośmiu ustaw i ponad stu rozporządzeń.

Mamy zabezpieczony wzrost finansowania szkolnictwa wyższego do 2015 roku. Nie zabraknie więc funduszy ani na symboliczny papier i atrament, ani na sfinansowanie twórczego wysiłku. Zmiany w systemie finansowania, nastawione zwłaszcza na premiowanie jakości, pozwolą docenić najlepszych, będą stymulować do rozwoju, wprowadzając konkurencję. Wzrosną płace pracowników uczelni, także sami studenci skorzystają ze zwiększonej puli stypendiów.

Dzisiejsze rozpoczęcie roku akademickiego jest więc tym momentem, w którym  następuje symboliczne przekazanie nowego prawa w Wasze ręce. To od Waszej inicjatywy, zaangażowania i odpowiedzialności zależeć będzie, w jakim stopniu nowe szanse zostaną wykorzystane w uczelni.

Jestem przekonana, że proces wdrażania nowego prawa w życie niejednokrotnie wymagać będzie dodatkowego wysiłku. Wiem, że pewne rozwiązania mają nadal dyskusyjny charakter. Jeżeli jednak z dobrą wolą przyjrzycie się Państwo zaproponowanym zmianom – dostrzeżecie to, co było ich kwintesencją: dążenie do poprawy sytuacji studentów i naukowców w coraz bardziej konkurencyjnym świecie.

Nowe prawo zapewnia nowe, lepsze możliwości Wam, drodzy Studenci, ponieważ z myślą o Was pracujemy na uczelniach. Naszą rolą jest służyć Wam nie tylko najlepszą wiedzą i doświadczeniem, ale też życzliwością i oddaniem. To Wy, tak jak nasze dzieci i wnuki, w przyszłości będziecie samodzielnie budować dorobek Polski.

Reforma to także szansa dla tych wszystkich naukowców i nauczycieli akademickich, którzy rozumieją, że w dzisiejszych czasach musimy konkurować z najlepszymi, by nasz kraj znalazł się w elicie przemian cywilizacyjnych i technologicznych.

Można byłoby stwierdzić, że to ambitne i idealistyczne podejście. Prawdą jest, że mamy jeszcze wiele do nadrobienia. Jeśli jednak do architektury nowego prawa dołączymy ponad trzysta budynków i najnowocześniejszych laboratoriów wyposażonych w specjalistyczną aparaturę – wszystkie ostatnie inwestycje w infrastrukturę naukowo-badawczą naszego kraju – możemy pozytywnie myśleć o przyszłości. Tak ogromne nakłady na budowę i modernizację ośrodków naukowych i badawczych wraz z nowymi zasadami kształcenia umożliwią pełne wykorzystanie kapitału wiedzy i zdolności oraz wszechstronny rozwój potencjału naukowego Polski.

W nowym roku akademickim 2011/2012, w roku nowych wyzwań i możliwości życzę wszystkim profesorom i studentom, adiunktom i pracownikom administracyjnym, aby tę nową przestrzeń wypełniała dobra i twórcza praca. Odważnie podejmując nowe wyzwania, pracujmy w atmosferze zaufania, otwartości i wzajemnego szacunku. One najlepiej budują markę, prestiż i godność uczelni.

Vivat Academia! Vivant Professores!

Autor: Źródło: MNiSW

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00