■ Stan studencki w DS-ie
Najtańsze oferty mieszkaniowe świadczą akademiki. Przypominają studencie osiedla pełne ludzi z jednego środowiska głównie w tym samym przedziale wiekowym. Często w cenie jest ujęty bezpłatny dostęp do internetu czy korzystanie z sali telewizyjnej. Opłaty za media (pobór wody, prądu, gazu) zależą od administratora. Czasem cena jest taka sama dla wszystkich mieszkańców, a niekiedy aneksy posiadają indywidualne liczniki. W akademikach wyczuwalny jest klimat studenckiego stanu i nie sposób się nudzić. Atutem mieszkania tam jest szybki przepływ informacji, poznawanie ciągle nowych ludzi i sprawna wymiana notatek. Jednak trzeba się liczyć z brakiem prywatności i niespodziewanymi imprezami za ścianą bez względu na to, czy masz jutro kolokwium, czy nie.
■ Konwenanse na stancji
Oferty kwater prywatnych są wszelakie i bardzo różnorodne. Najlepszym rozwiązaniem jest wynajęcie mieszkania przez grupę zaprzyjaźnionych osób i wspólne gospodarzenie. Podział obowiązków jest jasny,
a czas wyznaczony na naukę lub zabawę wyznaczają mieszkańcy. Inaczej ma się sytuacja w wynajętym pokoju u rodziny albo starszej, samotnej pani. Ani jedni, ani druga nie lubią obcych w domu i głośnych spotkań towarzyskich pod ich dachem. O ile ci pierwsi nie ingerują w życie prywatne swoich lokatorów, o tyle starsze panie kochają pytać, gdzie byliśmy wczoraj wieczorem, dlaczego tak niezdrowo się odżywiamy i zrobić pobudkę, gdy nie planujemy iść na poranny wykład.
Od tego, gdzie zamieszkamy, będzie zależeć nasze samopoczucie i stan umysłu. Mieszkanie na własną rękę to bardzo ekscytujący początek samodzielnego życia. Żyjmy więc tak, jak chcemy, tylko nie zapominajmy o priorytetach – bo to one zrobią z nasz przyszłych licencjatów i magistrów!
Autor: Paweł J. Sochacki