Tomasz Możejko, przewodniczący Sejmiku Województwa Lubuskiego wymienia trzy główne cele tego konkursu: – Miał on na celu budowę społeczeństwa obywatelskiego oraz przybliżenie spraw samorządu terytorialnego i systemu wartości demokratycznych, które niesie samorząd terytorialny w Polsce-. Jak dodaje T. Możejko, konkurs jest doskonałym uzupełnieniem lekcji wiedzy o społeczeństwie, demokracji i historii regionalnej.
Gimnazjaliści musieli przygotować prezentację multimedialną na temat konkursowy. Natomiast uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, w ramach konkursu mieli do przejścia dwa etapy. Pierwszy przebiegał na poziomie szkolnym i stanowił eliminacje. Uczniowie musieli wykazać się znajomością funkcjonowania samorządu oraz Unii Europejskiej. Najlepsi uczniowie wzięli udział w finale wojewódzkim. Marek Kamiński, dyrektor Departamentu EFS podkreślił bardzo dobre przygotowanie uczestników: -Poziom odpowiedzi w testach był bardzo wysoki. (…) W finale wojewódzkim wzięło udział ponad 40 osób, z czego wszyscy przekroczyli ponad 50% poprawnych odpowiedzi-.
Na poziomie gimnazjum zwyciężyły Agnieszka Kowalska i Dagmara Cierpica (Niepubliczne Gimnazjum w Lubsku). Kolejne miejsca zajęli Michał Szuszkiewicz (II miejsce, Gimnazjum nr w Żaganiu) oraz Justyna Kłosińska, Kamila Łyskawa (ex aequo III miejsce,Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczego w Sulęcinie).
Zwycięzcą na poziomie ponadgimnzjalnym został Gracjan Cieślik (V LO w Zielonej Górze). Drugiemiejsce przypadło Tomaszowi Pruszczyńskiemu (LO w Gubinie). Trzecim miejsce podzielili się Filip Kamecki (Zespól Szkół Elektronicznych i Samochodowych w Zielonej Górze) i Marek Jurczyk (II LO w Gorzowie Wlkp.).
Konkurs odbył się pod honorowym patronatem pani marszałek Województwa Lubuskiego Elżbiety Polak i przewodniczącego Sejmiku Województwa Lubuskiego Tomasza Możejko. Za stronę merytoryczną odpowiadał Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Zielonej Górze oraz Wojewódzki Ośrodek Metodyczny w Gorzowie Wielkopolskim.
Autor: Jakub Suszka