Zakład Ubezpieczeń Społecznych ruszył z wypłatą pierwszych zwaloryzowanych świadczeń, które od 1 marca wzrosły o 7 procent. Warto zatem przypomnieć, jak obliczana jest emerytura na tzw. nowych zasadach.
Jak tłumaczy Agata Muchowska, rzecznik prasowy ZUS w lubuskiem, prawo do emerytury przysługuje każdemu, kto ukończy powszechny wiek emerytalny i opłacił przynajmniej jedną składkę na ubezpieczenia społeczne.
Na wysokości emerytury znacząco wpływa staż pracy. Im więcej składek odłożymy i im później przejdziemy na emeryturę, tym wyższe świadczenie otrzymamy. Każdy rok przepracowany po osiągnięciu wieku emerytalnego podwyższa naszą emeryturę o ok. 8–10%.
Samo wyliczenie emerytury sprowadza się do prostego działania.
Należy podzielić kwotę zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne zapisanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego i subkoncie oraz zwaloryzowanego kapitału początkowego przez średnie dalsze trwanie życia w momencie przejścia na emeryturę.
Najniższa gwarantowana emerytura od 1 marca wynosi 1338,44 zł brutto, czyli o prawie 88 zł więcej niż dotychczas. Dostaną ją kobiety, które mają co najmniej 20 lat okresów składkowych i nieskładkowych oraz mężczyźni, którzy mają ich co najmniej 25 lat.