UCZELNIA:ZIELONA GÓRA:

Na uczelni o bocianach będą wiedzieć wszystko

Dokąd lecą? Jak długo? Jak szybko? I jaką trasą? To pytania do bocianów, a odpowiedzi na nie będą szukać studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego. Pomogą im w tym narzędzia, na które Uczelniane Koło Ligi Ochrony Przyrody otrzymało pieniądze od fundacji KGHM Polska.

Młodzi badacze otrzymali 60 tys. zł. Za te pieniądze będą mogli zakupić loggery, które pozwolą śledzić różne parametry, jeśli chodzi o bociany. – To będą badania pierwsze na świecie – mówi prof. Leszek Jerzak, dyrektor Instytutu Nauk Biologicznych naszej uczelni.

Pomysł polega na tym, że będziemy badać kondycję fizjologiczną bocianów i jak to wpływa na ich historię życiową. To stało się możliwe dzięki temu, że fundacja umożliwiła nam zakup loggerów. One informują nas o tym, jak szybko leci bocian, co się z nim dzieje. Studenci w praktyce poznają to, czego uczą się na zajęciach.

Pieniądze przekazała fundacja KGHM Polska. Jej wiceprezes, Paweł Ernst liczy, że to dopiero początek szerszej współpracy.

KGHM, który od 60 lat funkcjonuje na Dolnym Śląsku spogląda na Lubuskie, bogate w złoża miedzi. Liczymy, że będziemy je kiedyś mogli eksploatować. Zanim to nastąpi jest czas, by budować relacje na różnych polach, także naukowym. Chcemy pokazać, że traktujemy bardzo poważnie ten region.

Dlaczego tak warto dbać o bociany? O tym dr Olaf Ciebiera z Instytutu Nauk Biologicznych, prezes zarządu okręgu Ligi Ochrony Przyrody.

Warto go chronić i badać, bo bocian biały jest gatunkiem parasolowatym, jego ochrona przyczynia się do poznawania innych zależności biologicznych.

Dla studentów to realizacja zajęć dydaktycznych w praktyce. Mówi Daria Suchobieska, przewodnicząca Uczelnianego Koła Ligi Ochrony Przyrody.

Z impetem chcemy wejść w różne badania. Bardzo się cieszymy, że mamy taką możliwość dzięki fundacji. Mam nadzieję, że zmobilizuje to i zachęci innych studentów do działania w naszym kole.

Prof. Wojciech Strzyżewski, rektor naszej uczelni uważa, że Instytut Nauk Biologicznych to wyróżniająca się jednostka na naszej uczelni.

Nasz Instytut Nauk Biologicznych należy do wyróżniających się placówek, jego działania są powszechnie akceptowane. Myślę, że zyskuje to też uznanie społeczności lokalnej. Wszystkim zależy, żeby bocianów było jak najwięcej. To, co zechciała przekazać studentom fundacja na pewno zostanie spożytkowane.

Dodajmy, że analizy krwi będą prowadzone w laboratoriach Instytutu Nauk Biologicznych. Pozwoli to na sformułowanie takich wniosków, jak przeżywalność bocianów, szybkość lotów, miejsce zimowania czy liczbę potomstwa po przystąpieniu do rozrodu.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00