Uniwersytet Zielonogórski będzie współpracował z Brandenburgische Technische Universität Cottbus – Senftenberg. Umowa na podjęcie wspólnych projektów została podpisana w środę, w Zielonej Górze. Głównym celem porozumienia jest stworzenie zdrowego miejsca do życia. Oczywiście na terenach przygranicznych.
Jak mówi prof. Justyna Patalas – Maliszewska – obu stronom projektu zależy na pokazaniu jak żyć w harmonii ze środowiskiem, ekonomią i rozwojem społecznym. Odpowiedzią na to będzie odpowiedni system i to jego budową zajmą się uniwersyteccy partnerzy.
O spotkaniu i podpisaniu umowy mówiono już od pewnego czasu. Zdradza prof. Wojciech Strzyżewski, rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Polsko – niemieccy partnerzy skupią się między innymi na transgranicznym stacjonarno – mobilnym systemie monitorowania jakości powietrza. Swoją uwagę zwrócą również na technologie z zakresu inteligentnego magazynowania energii i gospodarki wodorowej oraz kwestiami zarządzania mniejszymi miastami na rzecz miejskiej bioróżnorodności.