Niedawno opisywałem majątek ziemski w zielonogórskiej Raculi. Jeszcze chwilę zatrzymamy się tutaj także w tym odcinku, gdyż zaledwie kilkanaście metrów dalej znajduje się kolejny ciekawy zabytek – drewniana dzwonnica. Jest to jeden z najstarszych tego typu zabytków w Zielonej Górze.
Interesujący nas obiekt znajduje się tuż obok kościoła parafialnego pw. św. Mikołaja. Obecnie w miejscu, gdzie dziś stoi drewniana dzwonnica, jeszcze w XV wieku znajdowała się wieża przykościelna. Niestety nie konserwowana zaczęła się walić, więc postanowiono, dla bezpieczeństwa ją wyburzyć, a w jej miejscu postawić nową dzwonnicę wykonaną w całości z drewna. Została wybudowana w technice słupowej. Niestety nie jest znana dokładna data wybudowania tej dzwonnicy, jednak stosując różne techniki datowania oraz badania konserwatorskie, jej powstanie szacuje się na XVIII wiek. Prowadząc nadzór konserwatorski na jednym z elementów konstrukcji odkryto datę 1471, co sugeruje, że część materiałów została wtórnie wykorzystana.
Ciekawostką jest także fakt, że na wieży zostały zawieszone aż trzy dzwony, różnej wielkości, które wcale nie pochodzą z Raculi. Największy dzwon przywieziono w II połowy XVIII wieku z Leśniowa Wielkiego. Kiedy w Drzonkowie zawalił się kościół, to raculanie bardzo szybko „zaanektowali” kościelny dzwon. Najmniejszy z dzwonów przywieziono z Milska. Najstarszy z nich datowany jest na 1500 rok. Aby dostać się do dzwonów należy wejść po dość stromych drabinach, gdyż nie ma tam schodów.
Dzwonnica była bardzo popularnym motywem na przedwojennych kartach pocztowych, dzięki czemu można zobaczyć jak wyglądała prawie wiek temu. Obecnie wieża w dolnych partiach próchnieje i widać dość duże braki w deskach, gdzie nawet można włożyć całą dłoń. Dzwonnica służy parafii do dzisiaj i nie jest dostępna do zwiedzania.
Źródła:
-opracowania własne;
-Zielonogórska Biblioteka Cyfrowa
-http://www.dokumentyslaska.pl/epitafia/miejscowosci/zielona%20gora%20racula.html
-http://www.dolny-slask.org
-https://www.lwkz.pl/web/monument/show/id/1569
#NieznanaZielonaGóra #MiastoZG #ZielonaGóra #Lawaldau #Grunberg #Schlesien #DawnaZielonaGóra
Tekst:
dr Grzegorz Biszczanik – historyk, filokartysta, znawca dziejów Zielonej Góry